Α2 ανδρών: Πέρασε από τον Βόλο ο Ιωνικός (βίντεο) - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Πέρασε από τον Βόλο ο Ιωνικός (βίντεο)

Με τη νίκη έφυγε από το Βόλο ο Ιωνικός, που σε εναν συναρπαστικό αγώνα, επικράτησε του τοπικού Κένταυρου Αγριάς με 24-28 για την 11η αγωνιστική του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος Α2 Ανδρών.

Ο αγώνας είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι μέχρι το 50ο λεπτό, με εναλλαγή στη πρωτοπορία του σκορ ανάμεσα στις δύο ομάδες, για να κριθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ιωνικού που το 2017 παρουσιάζεται αναγεννημένη, να παίρνει τη νίκη με σκορ 24 - 28.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από την αρχή στο σκορ και χωρίς καμία ομάδα να
καταφέρει να προηγηθεί με διαφορά μεγαλύτερη του ενός τέρματος, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο με 12 - 12.

Ανάλογη εικόνα και μέχρι το 40' όπου το σκορ ήταν 16-16. Στο χρονικό εκείνο σημείο, ο Κένταυρος δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή (με την αποβολή του Αντωνόπουλου), αντίθετα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 - 19.  Έτσι φτάσαμε μέχρι το 51ο λεπτό με το σκορ να είναι 21 - 22 για τον Ιωνικό. Στο χρονικό εκείνο σημείο ο Ιωνικός έχοντας περισσότερες δυνάμεις και εμπειρία, πήρε σαφές προβάδισμα για να πετύχει τη νίκη με 24 - 28 απέναντι στον Κένταυρο που αγωνίστηκε χωρίς τους Ζωναρόπουλο (τραυματίας) και Μακρή (τιμωρημένος)

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 24-28
Πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 6-4, 7-6, 10-9, 12-12 (ημχ.) 13-13, 16-16, 18-19, 21-22, 22-25, 24-28

Κένταυρος Αγριάς: Κρατήρας, Κουρίδης (2), Δρενοβιάδης, Χούστης, Οικονόμου, Σκετόπουλος (2), Καρανάσιος (2), Μιχαηλίδης, Καραπαναγιωτίδης, Ασαρίδης (4), Νούλης (4), Μιμίκος (8), Σαμαράς, Αστέρης (2).

Ιωνικός Ν. Φιλαδελφείας: Κυρκίτσος, Μαρκοπουλιώτης, Κώστας, Αποστολίδης, Γιαννόπουλος (7), Αντωνιάδης (1), Αντωνόπουλος (7), Μπίλος (1), Μπιτόπουλος (4, Μαραγκός, Τσομπανίδης (1), Παναγιώτου, Βεζύρης (4), Μαυροφρύδης (3), Καψάλης

Πέναλτι: 2/4 -   2/2/
Δίλεπτες: 4 - 4