Β Εθνική: Η Ασπίδα Ξάνθης νικήτρια στο ντέρμπι της Θράκης - greekhandball.com

Β Εθνική: Η Ασπίδα Ξάνθης νικήτρια στο ντέρμπι της Θράκης

Στο τέλος κρίθηκε η αναμέτρηση του χαντμπολικού «Ελ Θράκικο» ανάμεσα στο Δημοκρίτειο Κομοτηνής και την Ασπίδα Ξάνθης, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Πανεπιστημιούπολης Κομοτηνής ενώπιον δεκάδων θεατών.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, αλλά οι δυο ομάδες στο μεγαλύτερο διάστημα του ήταν κοντά στο σκορ. Στο ημίχρονο η Ασπίδα προηγήθηκε με 10-12 και στο ξεκίνημα της επανάληψης αυτή έφτασε τα έξι τέρματα για τους Ξανθιώτες. Ωστόσο οι παίκτες
του Δημοκριτείου εκμηδένισαν την διαφορά και είχαν ευκαιρίες να περάσουν μπροστά στο σκορ, αλλά οι δέκα φορές που σημάδεψαν τα δοκάρια δεν τους το επέτρεψαν.

Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 24-24 μισό λεπτό προν το τέλος. Ένα τέρμα του Παπαστάμου στα 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και άλλο ένα δοκάρι από τους παίκτες του Δημοκριτείου στην τελευταία επίθεση του αγώνα, έδωσε την μεγάλη νίκη στους Ξανθιώτες με 24-25.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 24-25

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ιορ. Γιαννάκου): Κούπης(3), Γκουντούλας(6), Ντόι(4), Σάκκος(1), Βαρδάκας(3), Πατσιαβάς(2), Ξανθόπουλος(5), Γιαννούλας, Βελκόπουλος, Γκάντιας, Απαζίδης, Λαγόπουλος

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Θεοδ. Βαφειάδης): Ναθαναηλίδης(11), Καζαντζίδης(3), Καραπαπάζογλου(1), Βασιλειάδης, Τσαντίδης, Μπρατίδης(7), Γιλμάζ, Παπαστάμου(3), Καίκης Γ., Σιλέλογλου, Ευθυμίου

Πηγή: thrakisports.gr