Ιστορική άνοδος της Πυλαίας στην Handball Ρremier - greekhandball.com

Ιστορική άνοδος της Πυλαίας στην Handball Ρremier

Μεγάλη νίκη άνοδο στην Handball premier πέτυχε η Πυλαία, που επικράτησε με 25-21 επί του Δία Πολίχνης. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του συλλόγου που πανηγυρίζει την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, μέσα σε λίγα χρόνια από την ίδρυση της, ενω αποκτά μεγαλύτερη αξία αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε το 3 στα 3 στα πλέη οφς ανόδου, στα οποία ξεκίνησε σαν το απόλυτο αουτσάιντερ.

Αγωνιστικά οι παίχτες του Πάνου Γούσιου μπήκαν πολύ αγχωμένοι στον αγώνα, με αποτέλεσμα ο Δίας να πάρει σύντομα κεφάλι στο σκορ αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν πίσω μέχρι και 4 τέρματα, όμως με τις επεμβάσεις του Μιχαηλίδη που βρέθηκε σε πολύ
καλή ημέρα, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο γκολ, με τη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε τον Δία να προηγείται με 11-12.

Στην επανάληψη η εικόνα αντιστράφηκε, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν παθιασμένοι και να ανατρέπουν το σκορ παιρνόντας μπροστά με 14-13 στο 35' και κάνοντας ενα σερί 7-3 μέχρι το 50', έφεραν το σκορ στο 21-16. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα, με τους παίχτες της Πυλαίας να είναι ψύχραιμοι και να φτάνουν στη νίκη άνοδο με σκορ 25-21, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ - ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ 25-21
Πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 3-6, 4-7, 7-11, 11-12 (ημ) 14-13, 16-14, 17-15, 21-16, 24-18, 25-21 τελικό

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Μισυρλής 2, Σιπόπουλος,  Σεβαστίδης 1, Μιχαηλίδης, Βραχιολίδης 1, Παρασκευαϊδης, Αλατσατιανός, Ζαφείρης 5, Καλόμοιρος 1,  Παπαδόπουλος 5, Λάππας 2, Κοπλίδης 3, Μπεϊλής, Κίτσος, Πετρίδης 4, Κουκμίσης 1

ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Κεχαγιάς Απόστολος): Χατζηγιαννίδης, Λιόλιος, Ανδρεαδάκης 1, Μαυρίδης 1, Παπαδόπουλος 1, Τραϊανός 3, Λιμπούδης, Ιλέρης 4, Μποσνακίδης 3, Μακέδας 1, Νικολαίδης 5, Αργυρόπουλος, Ραζακιάς 2