Πολύ δύσκολη νίκη ο Πρωτέας - greekhandball.com

Πολύ δύσκολη νίκη ο Πρωτέας

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο ο Πρωτέας επικράτησε του Αρη Θεσσαλονίκης με 29-28 και αναρριχήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών, ενω η ομάδα της Θεσσαλονίκης υποβιβάστηκε και μαθηματικά.

Τίποτα δεν προμήνυε την εξέλιξη του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και ελέγχοντας το ρυθμό. Έτσι βρέθηκαν στο ημίχρονο να προηγούνται με 16-13.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 40' ο Πρωτέας διατηρούσε μια διαφορά
ασφαλείας (22-18). Όμως ο Αρης δεν είχε πει την τελευταία λέξη και με ενα επιμέρους σκορ 1-7, πήρε το προβάδισμα στο σκορ (23-25) στο 50'. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 59', όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε, αφού οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι, πήραν τη νίκη στο τελευταία δευτερόλεπτα κάνοντας το 29-28.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 29-28
5λεπτα: 1-1, 6-2, 8-4, 12-7, 14-11, 16-13(ημιχ.), 18-16, 22-18, 23-22, 23-25, 25-27, 29-28 (τελικό)

ΑΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ (Κύρος Σαράφης): Γεωργαλής, Φώτης, Βουρλόκας, Τλούπας 3, Ντάλας, Κίτσος 5, Τσέλιος Ν. 7, Γιολδάσης, Τσούλος, Τσέλιος Γ., Κώστας, Κάντσης 8, Vujanovic 2, Μπίζγκα 4, Κολιός.

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κοκτσίδης Κων/νος): Μολφέτας, Τσαγκαράκης 9, Βιτάνογλου 2, Παπαγεωργίου, Ψωμαθιανός, Κοέν, Γιαβρόγλου, Καλιανίδης 9, Μεϊμαρίδης 1, Φραγκότσης, Μουρατίδης, Τσιρτουρίδης 1, Αργυρόπουλος, Παπαχρήστου 5, Αδαμίδης 1, Μουρτζινος.

7Μ: 4/1, 1/1