Ισόπαλο το ντέρμπι της Δράμας - greekhandball.com

Ισόπαλο το ντέρμπι της Δράμας

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι του δευτέρου ομίλου της Α2 ανδρών, μεταξύ του Χιλιώτης Δράμα 86 και του Δία Πολίχνης, χθές το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης της Δράμας.

Οι παίχτες του Δια μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μετά το πρώτο 10λεπτο, πήραν κεφάλι στο σκορ, κρατώντας μια διαφορά 2-3 τερμάτων, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 12-14, για τους παίκτες του Στέλιου Υετίωνος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Δράμας να μπαίνει πάρα πολύ αποφασιστικά στο γήπεδο και με ένα σερί 4-0 στα πρώτα 5 λεπτά, βρέθηκε να προηγείται με 16-14. Από εκεί και μετά
το παιχνίδι είχε συναρπάστική εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ενδεικτικό του άγχους που υπήρχε και στις δύο ομάδες, είναι το γεγονός ότι για σχεδόν 7 λεπτά, από το 50′ ως το 57′ δεν επετεύχθη κανένα τέρμα, με το σκορ να μένει κολλημένο στο 21-22! Εν τέλει, η μπίλια έκατσε στο 23-23 και με τις δύο ομάδες να φεύγουν μάλλον ικανοποιημένες από την τελική έκβαση, αφού και η Δράμα παρέμεινε στην κορυφή, αλλά και ο Δίας έμεινε βαθμολογικά κοντά στην πρώτη δυάδα, κάτι που θα παίξει ρόλο στη διαδικασία των play-off.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 86 - ΔΙΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ 23-23
Δεκάλεπτα: 4-4, 7-10, 12-14(ημ.)  17-16, 21-22, 23-23(τελ.)

Χιλιώτης Δράμα 86 (Δεμερτζίδης-Τογανίδης): Παπάζογλου, Τσακαλίδης, Σιδηρόπουλος, Χατζηνικολάου, Χαϊτίδης(3), Κοτσαμαρίκογλου(2), Κουρτίδης, Αντριέβσκι(2), Βαλαβάνης(5), Θωμίδης, Σπέντζος(2), Τσιτσίγκος(2), Τορνικίδης(3), Κοβογλανίδης(4), Κουρουτζίδης, Παράσχου

Δίας Πολίχνης (Υετίων): Χατζηγιαννίδης, Λιόλιος, Ιλερής(4), Θαναηλάκης(5), Τσιρογιάννης(1), Μαυρίδης, Ραζακιάς, Τραϊανός(2), Ιωαννίδης, Μπαντής(5), Νικολαϊδης(3), Ανδρεαδάκης(2), Λυμπούδης, Μακέδας, Αργυρόπουλος, Μποσνακίδης(1)