Συνεχίζει να ελπίζει ο Τελαμώνας - greekhandball.com

Συνεχίζει να ελπίζει ο Τελαμώνας

Σε ένα παιχνίδι με ένταση και θέαμα, ο Τελαμώνας πήρε τη νίκη στη Λαμία επί της Φθίας με σκορ 23-25, διατηρώντας ζωντανές της ελπίδες παραμονής στην κατηγορία, δυο αγωνιστικές πριν το τέλος της αγωνιστικής περιόδου κι ενώ εκρεμμεί η απόφαση για το παιχνίδι με τον Άρη Νικαίας, στο οποίο η ομάδα της Σαλαμίνας δεν προσήλθε και για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει ο αθλητικός δικαστής.

Η Φθία, αγωνίστηκε χωρίς τον Δημήτρη Σκάρλο στον πάγκο της, όπου βρέθηκε για να τον αντικαταστήσει ο Γιώργος Μπουλάς, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα (2-0). Η αντίδραση της Σαλαμίνας όμως ήταν άμεση, με τον Τελαμώνα να ισοφαρίζει στο 4-4 και να περνάει μπροστά. Η
Φθία ισοφάρισε εκ νέου σε (6-6) στο 14' και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν... χέρι-χέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου (10-10). Λίγο πριν την εκπνοή όμως, ο Γιάννης Αϊβάζης με ένα πολύ όμορφο γκολ, έδωσε στην ομάδα της Λαμίας το προβάδισμα με 11-10 στην ανάπαυλα.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, που μπορεί η Σαλαμίνα να ισοφάρισε άμεσα σε 11-11, όμως η Φθία συνέχισε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι και δύο τερμάτων (13-11, 14-12, 16-14). Εκεί, που οι Λαμιώτες έδειξαν να ξεφεύγουν ωστόσο, ο Τελαμώνας εκμεταλλεύτηκε στα μισά του ημιχρόνου την αποβολή των Κραουνάκη και Ίβρου, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 17-17 και το παιχνίδι συνέχιζε να πηγαίνει γκολ γκολ μέχρι το τέλος. Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Τελαμώνας πέρασε μπροστά στο σκορ με 23-24. Παρότι οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, ήρθε το γκολ του Μπάρμπα στα 53'' πριν τη λήξη για να διαμορφώσει το τελικό 23-25.

ΦΘΙΑ ΛΑΜΙΑΣ: Νάκος, Παζαρόγλου, Αϊβάζης, Γκούρλιας, Ξεσφίγγης, Καζαντζής, Γιαννακούρας, Οικονόμου, Ίβρος, Γεροδήμος, Κουτσιανάς, Μακρής, Κραουνάκης

ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ: Πασλής, Δίπλαρος, Γεωργακόπουλος, Εξαρχόπουλος, Κορμάζος, Μπάρμπας, Τρούλος, Τσαρπαλής, Χιώτης, Μανούσος

πηγή: lamiaole.gr