Σημαντική νίκη του Ολυμπιακού Κερατσινίου στη Λαμία - greekhandball.com

Σημαντική νίκη του Ολυμπιακού Κερατσινίου στη Λαμία

Σε έναν αγώνα με πολύ έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Ολυμπιακός Κερατσινίου έκανε εντυπωσιακό πέρασμα κι έφυγε νικητής από την Λαμία με το επιβλητικό 28-35.

Οι φιλοξενούμενοι με σωστή τακτική και αγωνιστική συγκέντρωση, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, επέβαλαν το ρυθμό του παίρνοντας μια σημαντικη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι μέχρι το 15' ήταν αμφίρροπο (8-8), όμως από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με καλή άμυνα στον Κοκολοδημητράκη και επιθετικές αιχμές τους Κουλακάρη και Δαλέκο  κατάφεραν και πήραν μια διαφορά 3-4 τερμάτων, την οποία και συντήρησαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 14-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Ανταλή  ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και
αύξησε γρήγορα την διαφορά στα 9 τέρματα στο 43΄λεπτό με τους Ματθιάδη-Σαμαρά-Πετράκο να πετυχαίνουν κρίσιμα γκολ. Η Φθία προσπάθησε να αντιδράσει, και με τους Ντούλα και Κοκολοδημητράκη μείωσε στα 4 τέρματα στο 53΄λεπτό, αλλά αυτό το ξέσπασμα δεν ήταν αρκετό, αφού οι φιλοξενούμενοι στο χρόνο που απέμενε για το τέλος κατάφεραν και διατήρησαν το προβάδισμα, παίρνοντας μία ουσιαστική νίκη με τελικό αποτέλεσμα 28-35.

ΑΠΣ  ΛΑΜΙΑΣ ΦΘΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 28-35
ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ:3-3, 5-6, 8-8, 9-11, 12-15, 14-17  (ημιχ)16-20, 17-24, 20-27, 24-29, 25-32, 28-35

ΑΠΣ  ΛΑΜΙΑΣ ΦΘΙΑ : ( ΣΚΑΡΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ) ΝΑΚΟΣ,ΓΚΟΥΡΛΙΑΣ 3, ΝΤΟΥΛΑΣ 8, ΚΟΚΟΛΟΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ  5, ΚΑΖΑΝΤΖΗΣ, ΚΡΑΟΥΝΑΚΗΣ 3, ΓΕΡΟΔΗΜΟΣ, ΑΙΒΑΖΗΣ 3, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ 3, VOGLI 3, ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΡΑΣ,  ΚΟΥΤΣΙΑΝΑΣ,  ΙΜΒΡΟΣ, ΜΑΚΡΗΣ, ΜΠΟΥΛΑΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ : ( ΑΝΤΑΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ) ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ, ΣΑΜΑΡΑΣ 4, ΠΕΤΡΑΚΟΣ 4, ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ, ΚΟΥΛΑΚΑΡΗΣ 9, ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ 2, ΜΠΑΝΙΑΣ, ΔΑΛΕΚΟΣ 6,  ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ, ΜΑΤΘΙΑΔΗΣ 6, ΝΙΚΟΛΑΟΥ 1, ΝΤΕΜΑ 1, ΠΟΛΛΑΚΗΣ 2.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΟΥ –ΧΡΗΣΤΙΔΗ
ΔΙΛΕΠΤΑ: 5/5  ,  ΠΕΝΑΛΤΥ : 2/3 – 4/5.