Με άμυνα γρανίτη συνέχισε την παράδοση - greekhandball.com

Με άμυνα γρανίτη συνέχισε την παράδοση

Μίλησε η παράδοση στο Δαϊς με τους γηπεδούχους να σημειώνουν νίκη εξάδας!

Εντυπωσιακός ο Δούκας σταμάτησε το αήττητο σερί 10 αγώνων του ΠΑΟΚ σε πρωτάθλημα και κύπελλο και τον υποχρέωσε σε ήττα με 25-23 για πρώτη φορά μετά τις 3 Οκτωβρίου, όπου είχε χάσει από τον Πανελλήνιο 32-24 για την 3η αγωνιστική.

Παράλληλα ο Δούκας διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να κερδίζει τον ΠΑΟΚ στην
Αθήνα, αφού αυτή ήταν η 10 νίκη του σε 13 παιχνίδια με τον δικέφαλο να έχει πάρει μόλις 2 νίκες και 1 ισοπαλία! Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» διεύρυνε το δικό της αήττητο σερί στα έξι ματς (5 νίκες, 1 ισοπαλία) και πλέον με 15 βαθμούς απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη μίας εκ των πρώτων έξι θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφ.

Ο Δούκας έλεγχε το ματς από την αρχή, προηγήθηκε 10-6 στο 19’, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 14-12. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη έφτασε στο +6 (23-17) στο 44’.
Οι νταμπλούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους και βρέθηκαν στο -2 (23-21) εννιά λεπτά πριν το φινάλε, ενώ στο 59’ πλησίασαν σε απόσταση… αναπνοής (24-23).
Οι γηπεδούχοι έδειξαν συγκέντρωση και αποφασιστικότητα, αφού πήραν ταιμ- άουτ και σκόραραν στην τελευταία επίθεση του ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 25-23.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΑΟΚ 25-23
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 7-5, 10-7, 11-10, 14-12 (ημχ.), 17-14, 20-16, 23-17, 23-20, 24-21, 25-23
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Κρανάκης): Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Αϊβαλιώτης 2, Τόμπρος 1, Χατσατουριάν, Κάλλης, Μανουσέλης, Σαμαράς, Μπραουδάκης, Μωραϊτης 1, Μισαηλίδης 9, Ντούνης 4, Μπάγιος 4, Μαγκαφουράκης, Αραπακόπουλος, Αντωνόπουλος.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 6, Τσίλης 2, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης, Κοκώνης 3, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 7, Τσαναξίδης 2, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κεσίδης 1.
Διαιτητές: Τόλιος- Ανταλής, Κόκκινη: 48΄ Αραπακόπουλος (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 3/4-9/10