Νίκη με πολλαπλά οφέλη - greekhandball.com

Νίκη με πολλαπλά οφέλη

Σπουδαία νίκη με 29-26 επί της Νέας Ιωνίας πέτυχε ο Ολυμπιακός Κερατσινίου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του νοτίου ομίλου της Α2 ανδρών. Η νίκη αυτή επί ενός αντιπάλου με τους ίδιους στόχους, εκτός από τους 2 πολύτιμους βαθμούς που απομάκρυναν την ομάδα του Κερατσινίου από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, διατήρησε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση  ισοβαθμίας με την ομάδα της Νέας Ιωνίας.

Αγωνιστικά το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι.  Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι πολύ σοβαροί παίρνοντας μικρό
προβάδισμα, με την ομάδα της Νέας Ιωνίας να ακολουθεί από κοντά, για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 16-15. Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Γιάννη Ανταλή  να έχει το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του και τη Νεα Ιωνία σε απόσταση αναπνοής και ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά να καταφέρει να διατηρήσει το προβάδισμα, παίρνοντας μία μεγάλη νίκη και κλείνοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο τις επίσημες υποχρεώσεις για  2015.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 29-26
5λεπτα: 3-3, 6-4, 9-7, 10-11, 12-12, 16-15 ημ. 19-17, 20-19, 22-21, 24-23, 28-26, 29-26 τελικό

Ολυμπιακός Κερατσινίου:(Ανταλής Γιάννης ) Ανδριώτης , Δουμπαρατζής , Σαμαράς 3, Πετράκος 4, Στυλιανός, Κουλακάρης 4, Παντελάκης, Δαλέκος 9, Μπανιάς, Αγορός, Καραγεώργος, Ματθιάδης 3, Νικολάου, Ντεμα 1, Πολλάκης 5.
Νέα Ιωνία:(Καφφάτος Δημήτρης) Καραδήμας, Ακάλεστος 5, Ράμμος 3, Παπουτσής, Βασιλόπουλος 5, Βαλούρδος, Τούτσης 10 , Μεχλέρης 1, Λέκκας 1, Χρόνης, Μπένιας 1, Ιατρίδης, Κεδέρης, Τσομπανίδης, Λουκιδέλης, Γιαννόπουλος.

Διαιτητές: Καραπάνος –Τόλιος.
Δίλεπτα: 2/4 – Πέναλτυ: 3/5 -4/5