Νίκη για τους Κύκλωπες - greekhandball.com

Νίκη για τους Κύκλωπες

Οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης αντιμετώπισαν στο Κλειστό Γυμναστήριο "Μιχάλης Παρασκευόπουλος" τον Αλέξανδρο Αξιούπολης και επικράτησαν με 30-20 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Β' Εθνικής. Η ομάδα του Ηλία Τάρε συνέχισε την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα, καθώς σημείωσε χθες τη δεύτερη εντός έδρας νίκη, ενώ αναδείχθηκε ισόπαλη στη Σταυρούπολη με τον Απόλλωνα για τη δεύτερη αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με 7-0 με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, οι Κύκλωπες διεύρυναν το
προβάδισμά τους στα εννιά τέρματα (12-3 στο 20'), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με τη διαφορά στα επτά γκολ υπέρ των Κυκλώπων (16-9).

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ανέβασε εκ νέου τη διαφορά, η οποία έφτασε και κατόπιν διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό τερμάτων (23-12 στο 40', 25-14 στο 45', 27-14 στο 50', 28-16 στο 55'), με αποτέλεσμα να κατακτήσει τη νίκη με 30-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 7-0, 9-2, 12-3, 13-6, 16-9 (ημίχρονο), 20-9, 23-12, 25-14, 27-14, 28-16, 30-20 (τελικό σκορ)

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης: Κωστόπουλος, Σέλκος 3, Ξηρόπουλος, Κωστόπουλος, Καραβασίλης Χ. 3, Χαραλαμπίδης 5, Λιόντος, Καραβασίλης Δ., Θεοδώρου 4, Νικόπουλος, Λαιλισίδης 5, Κρεωνάς 2, Μπασδάνης, Ρουμελιώτης 5, Ξανθόπουλος 3

Αλέξανδρος Αξιούπολης: Αριστείδου 3, Ζιάρας, Καλπακίδης 5, Στεφανίδης, Παπαρήγας 1, Shkalla 1, Παπαρήγας 2, Κουκουλεκίδης, Μάρτσης 1, Μενεδάκος 2, Παναγιωτίδης 3, Δουλουμπάκης, Παλαιστης 2, Hadjinolli

Διαιτητές : Κινατζίδης- Φωτακίδης