Σημαντική νίκη για τον ΑΟ Ιωαννίνων - greekhandball.com

Σημαντική νίκη για τον ΑΟ Ιωαννίνων

Με μια πολύ καλή εμφάνιση και με νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας, έκλεισε το 2015, για τους άντρες του ΑΟΙ, που το απόγευμα του Σαββάτου, κέρδισαν με 27-23 τον Άρη, σε ματς για την 10η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας (2ος Όμιλος), παρουσία πολλών φιλάθλων της ομάδας, που έσπευσαν να την ενισχύσουν, καθώς γνώριζαν πως ήταν ένα κρίσιμο παιχνίδι, αφού σε περίπτωση ήττας ο ΑΟΙ θα έμπαινε σε περιπέτειες.

Το πρώτο πεντάλεπτο κύλισε με τις δυο ομάδες να χάνουν εύκολες επιθέσεις, ωστόσο από το 15' και μετά ο ΑΟΙ «πήρε μπροστά» και με δυνατές
άμυνες πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 7-5 και 12-6 στο 25', ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 14-8.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΑΟΙ, μπήκαν με την ίδια όρεξη και αποφασιστικότητα και έφτασαν στο 45' να προηγούνται με 20-16. Στο σημείο αυτό ο Άρης Θεσσαλονίκης επιχείρησε να αντιδράσει, μειώνοντας τη διαφορά στο σκορ, αλλά ο ΑΟΙ, με αποτελεσματικές επιθέσεις κράτησε τη νίκη στα χέρια του με το τελικό 27-23.

ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 27-23
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 7-5, 10-5, 12-6, 14-8, 15-11, 18-12, 20-16, 22-19, 25-20, 27-23.
ΑΟ Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Β. Τσανέλης, Κ. Φωτιάδης, Θ. Τσολίγκας, Σπ. Ζαμπαλάς (1), Κ. Σερασίδης (1), Στ. Σίμος, Γ. Γεωργίου (10), Αλ. Δήμου, Γ. Σκανδάλης (7), Στ. Δούγιας, Κ. Πατραμάνης (2), Δημ. Λιάτσος (6), Κ. Μιχαηλίδης, Γ. Γότσης, Κ. Σήτας, Τ. Νάκος.

Άρης (Κώστας Κοκτσίδης): Αντ. Μολφέτας (1), Γ. Τσαγκαράκης (5), Ν. Αργυρόπουλος, Ν. Παπατέρλου, Γ. Ψομαθιανός (3), Ι. Κοέν, Γ. Γιαβρόγλου, Λ. Καλιανίδης (8), Ι. Μεϊμαρίδης, Π. Τσιρτσουρίδης, Αν. Μουρατίδης, Ελ. Πάνος, Β. Δινάλης, Γ. Παπαχρήστου (1), Ηρ. Αδαμίδης (5), Χαρ. Μουρτζινός.