Συνέχεια στις νίκες για την ΑΕΚ - greekhandball.com

Συνέχεια στις νίκες για την ΑΕΚ

Τέταρτη νίκη για την ΑΕΚ στην Handball Premier στο κλειστό του Βύρωνα

Με εντυπωσιακή την δεξιά της πλευρά, από την οποία πήρε 18 γκολ με τους Γκατφί και Μπακαούκα να σκοράρουν από 9 τέρματα, η ΑΕΚ επικράτησε 31-28 του Ποσειδώνα Λουτρακίου. Η «Ένωση» έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή με τον Ποσειδώνα ωστόσο να μην το παρατάει και να είναι κοντά στο σκορ με κορυφαίο τον Κωστακίδη (6 γκολ).

Για πρώτη φορά η διαφορά πήγε στο +4 (24-20) στο 47’, ενώ στο 55’ φάνηκε ότι το παιχνίδι τελείωσε όταν το σκορ έγινε 28-23. Όμως μέσα σε δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 28-26
και κέρδισαν δίλεπτη αποβολή. Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έδειξε ψυχραιμία και με τέρμα του Μπακαούκα «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

«Είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές. Στην επίθεση βρήκαμε λύσεις και είχαμε κάποια τρεξίματα. Στο α’ ημίχρονο δεχθήκαμε αρκετά γκολ από τις γωνίες, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε ασυνεννοησία στην άμυνα. Στα τελευταία πέντε λεπτά δείξαμε αδικαιολόγητη χαλάρωση με αποτέλεσμα να ξαναμπεί στο ματς ο Ποσειδώνας, αλλά τελικά κρατήσαμε το προβάδισμα», σχολίασε ο τεχνικός της ΑΕΚ Γιάννης Αρβανίτης.

ΑΕΚ- ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 31-28
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 7-5, 9-7, 10-9, 14-13 (ημχ.) 17-14, 19-16, 22-19, 24-22, 28-24, 31-28
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 9, Δούγιας 2, Γεωργιάδης 1, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Γκατφί 9, Γρηγοριάδης, Φίλης, Στούμπης 2, Κολιούλης, Μπαλάσκας, Πλεχ.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Κωστακίδης 6, Πέρρος 6, Τζηράς 6, Δομπρής 3, Ρασπίτσος, Οικονόμου 4, Τρουμπέτας 2, Τοκατζόγλου, Καμπούρης, Συγγάρης, Παπαδιονυσίου Κ., Βασιλειάδης 1, Ρουμελιώτης.
Διαιτητές: Τόλιος- Ανταλής,