Β ανδρών: Σαρωτικοί οι Κύκλωπες στην πρεμιέρα - greekhandball.com

Β ανδρών: Σαρωτικοί οι Κύκλωπες στην πρεμιέρα

Συντάκτης: Λεωνίδας ΚάλφαςΟι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης υποδέχθηκαν τον Μακεδόνα στο Κλειστό Γυμναστήριο <<Μιχάλης Παρασκευόπουλος>> της Αλεξανδρούπολης και επικράτησαν άνετα με 43-16 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Β' Εθνικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Ηλία Τάρε ξεκίνησε με ενθουσιασμό το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 6-0 με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το πρώτο τους τέρμα επτά λεπτά και σαράντα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα. Οι Κύκλωπες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με επιθετική πολυφωνία, διεύρυναν σταδιακά το προβάδισμά τους με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 24-11 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα έδωσε τη δυνατότητα στον προπονητή της ομάδας της
Αλεξανδρούπολης να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στους διαθέσιμους αθλητές του εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Οι Κύκλωπες συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση με 43-16, καθώς δέχτηκαν μόλις πέντε γκολ στο δεύτερο μέρος.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΜΑΚΕΔΩΝ 43-16
Τα πεντάλεπτα: 4-0, 9-2, 13-5, 17-6, 22-8, 24-11 (ημίχρονο), 25-11, 28-11, 32-12, 36-12, 39-15, 43-16

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης: Ξανθόπουλος 1, Καραβασίλης Χ. 4, Κωστόπουλος Ι. 5, Ντιγκλίδης 3, Κωστόπουλος Β. 2, Ξηρόπουλος, Σέλκος 4, Χαραλαμπάκης 5, Καραβασίλης Δ., Λιόντος 1, Χαραλαμπίδης 7, Νικόπουλος, Θεοδώρου 9, Δρίτσικας 2

Μακεδόνες: Μπάχας Γ. 7, Μπάχας Φ., Μαστιχίδης, Ματζούνης 5, Καπνόπουλος, Φουλούλης 1, Κουκουβίνος 3
Διαιτητές: Ουζούνης - Σιορίκης

πηγή: gipedatouevrou.blogspot.gr