Το κύπελλο στον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Το κύπελλο στον ΠΑΟΚ

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΟΚ στέφθηκε κυπελλούχος Ελλάδος. Ο «δικέφαλος» του Βορρά ήταν μεγάλος νικητής στον 33ο Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών Λουξ κόντρα στην ΑΕΚ επικρατώντας με 29-27 στο PAOK SPORTS ARENA. MVP του τελικού ψηφίστηκε από 30 εκπροσώπους των ΜΜΕ ο Αλέξης Αλβανός, ο οποίος σημείωσε 9 γκολ και πανηγύρισε το τρόπαιο με τρίτη διαφορετική ομάδα. Αυτός ο τίτλος είναι ιστορικός για τον ΠΑΟΚ αφού είναι ο πρώτος που κατακτάει οποιοδήποτε τμήμα του Συλλόγου μέσα στην φυσική του έδρα το «Παλατάκι»

Το ματς

Από την αρχή του αγώνα και μετά την επανέναρξη του, ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και έλεγχε σχεδόν απόλυτα τον ρυθμό. Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη έβρισκε λύσεις στην άμυνα της ΑΕΚ, η οποία δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Αλέξη Αλβανό. Ο έμπειρος περιφερειακός σημείωσε 9 γκολ και μοίρασε πολλές ασίστ, δίνοντας την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να διατηρήσει ένα σταθερό προβάδισμα .
Είναι χαρακτηριστικό ότι η «Ένωση» δεν κατόρθωσε ούτε μια φορά να περάσει μπροστά στο σκορ. Στην επίθεση ξεχώρισαν οι Νικολαϊδης, Μπακαούκας, ενώ η απουσία του Μπαλας στην άμυνα αποδείχθηκε καθοριστική.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά 8-5 (16') και παρά την μείωση του σκορ σε 8-7 (17'), κατάφερε να ξεφύγει και πάλι (12-8) στο 26', ενώ στο ημίχρονο που τελείωσε μετά από 2,5 ώρες, με νέο γκολ από τον Αλβανό προηγήθηκε 14-11.

Ο ΠΑΟΚ στο 40' κατόρθωσε να προσπεράσει για πρώτη φορά με 5 γκολ (20-15), ενώ αντέδρασε πολύ ώριμα όταν η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έφτασε στο -2 (20-18) στο 43', αφού μέσα σε 5 λεπτά η διαφορά επανήλθε στα 5 τέρματα (24-19). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο «δικέφαλος» του Βορρά κράτησε με σχετική ευκολία την πρωτοπορία και έφτασε δίκαια στην νίκη.

AEK- ΠΑΟΚ 27-29
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-5, 7-8, 8-9, 8-11, 11-14 (ημχ.), 14-17, 15-20, 18-21, 21-25, 22-27, 27-29
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 9, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 8, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 3, Κατσίκης, Παπαδόπουλος Γ. 1, Ξηρός, Παπαδόπουλος Χ., Πλεχ, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Παλάσκας 3, Γουργούμης, Τσίλης 5, Νικολαϊδης, Κοκκώνης 4, Τσαμουρίδης, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 9, Τσακίρης 6, Κωστακίδης, Κεσίδης Β., Τσεσμετζίδης, Κεσίδης Σ. 1.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής,
δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 3/3-3/3.