Προβάδισμα παραμονής - greekhandball.com

Προβάδισμα παραμονής

Πολύ μεγάλη νίκη για τους άνδρες της Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας, οι οποίοι σε αγώνα που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο ΔΑΚ Άρτας, επιβλήθηκαν της Πυλαίας με 26-20. Με αυτή τη νίκη η Αναγέννηση απέκτησε προβάδισμα παραμονής στην Α2 κατηγορία, αφού βρίσκεται 5 βαθμούς μπροστά από το Φαίακα, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό σκέλος, αν και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11, στην επανάληψη η Αναγέννηση παρουσιάστηκε
μεταμορφωμένη και με πρωταγωνιστή τον Κάντση που πέτυχε 12 τέρματα, κατάφερε εύκολα να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ - ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 26-20
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 4-5, 6-6, 7-7, 9-9, 11-11 (ημχ.), 13-13, 17-13, 20-13, 23-14, 26-17, 26-20 (τελ.). Διαιτησία: Πήτας-Γιάννου, Δίλεπτα: 6-4, Αποβολή: Σάβκοβιτς 36΄, Πέναλτι: 4/4-1/1.
Αναγέννηση Άρτας (Γρούμπας): Δελικούρας 3, Νασιούλας, Γιαμούρης, Κάντσης 12, Σάβκοβιτς 2, Μπέκας, Μακρής 4, Καραντζιάς 2, Διάρας 3.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Μπεϊλής 4, Σιπόπουλος 3, Τζιμένης 2, Κίτσος, Ζαφείρης 1, Μιχαηλίδης, Ανανιάδης 3, Ευστρατίου, Βραχιολίδης 5, Κατσαρός, Καλόμοιρος 2, Αντωνιάδης.