Μεγάλο διπλό στη Βέροια - greekhandball.com

Μεγάλο διπλό στη Βέροια

Την παρουσία της στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος εδραίωσε η ΑΕΚ μετά την μεγάλη της νίκη με 28-27 εκτός έδρας επί του Φιλίππου Βέροιας. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό. Ο Φίλιππος πέρασε μπροστά στο 25' (13-11) αλλά η ΑΕΚ μείωσε σε 13-12 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος η «Ένωση» είχε μεγάλη βοήθεια από την κερκίδα και τους οπαδούς της που ήρθαν από τις γύρω περιοχές να την υποστηρίξουν.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ γκολ και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Βραζάλιτσα
έκανε το 26-25 στο 55', όμως η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή (26-27) στο 58'. Με νέο τέρμα του Βραζάλιτσα ο Φίλιππος ισοφάρισε (27-27) εκμεταλλευόμενος και δίλεπτη αποβολή του Κατσίκη. Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα η ΑΕΚ κατάφερε με παίκτη λιγότερο να σκοράρει με τον Παπαδόπουλου και να πάρει το ματς, αφού στην τελευταία του επίθεση ο Μπαντής έκανε λάθος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ- ΑΕΚ 27-28
Τα πεντάλεπτα:2-4, 7-5, 8-8, 9-10, 13-11, 13-12 (ημχ.), 15-15, 17-18, 20-21, 22-23, 26-26, 27-28.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας) Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 5, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 1, Βασιάδης, Μπαντής 3, Αποστολίδης, Κορωνάς Κ., Σανίκης 3, Δραγκόλας 3, Δεληγιάννης 6, Κορωνάς Θ., Παπαδόπουλος 6.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 6, Δημοσθένους 2, Νικολαΐδης, Κολιούλης, Μπάλας, Τσαούσης 9, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Πέναλτι: 2/3, 2/2 - Δίλεπτες: 2/2

Φωτό: aek365.gr