Νίκη με απίθανο τέλος - greekhandball.com

Νίκη με απίθανο τέλος

Σπουδαία νίκη, με γκολ στην εκπνοή, πέτυχε ο Έσπερος επί του Ολυμπιακού Κερατσινίου. Σε ένα παιχνίδι που ο νικητής θα αποκτούσε προβάδισμα παραμονής στην κατηγορία, κυριάρχησε το πάθος, η ένταση και η αγωνία από τις εναλλαγές στο σκορ. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι στο πρώτο ημίχρονο μέχρι το 25' (12-11). Στα 5 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός Κερατσινίου, εκμεταλλεύτηκε την καλή του άμυνα και με ενα επι μέρους 0-5, βρέθηκε να προηγείται στη λήξη του ημιχρόνου με 12-16.

Στο Β ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα, αλλά ο Έσπερος σταδιακά μείωνε τη διαφορά, για να φτάσουμε στο 50' με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 21-21 και το
παιχνίδι να ξεκινά από την αρχή. Στα δέκα λεπτά που απέμεναν οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό και πιο συγκεκριμένα στα δυο τελευταία δευτερόλεπτα που έκριναν το παιχνίδι. Με το σκορ να είναι 25-25, ο Έσπερος έχει την τελευταία επίθεση. Φτάνουμε στο 59΄58" όπου γίνεται φάουλ σε παίχτη των γηπεδούχων.

Στο σημείο εκείνο ο χρόνος διακόπτεται, αφού οι διαιτητές αποβάλλουν τον προπονητή των γηπεδούχων Κώστα Αϊβαλιώτη, για εξύβριση τους. Η διακοπή αυτή αποδείχτηκε τελικά καταλυτική για το αποτέλεσμα του αγώνα, αφού με την επανέναρξη και την εκτέλεση της ρίψης, η μπάλα έφτασε στα χέρια του Ανδρώνη, που με ενα σουτ από τα 10 μέτρα σημείωσε το 26-25, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, δίνοντας στην ομάδα του μια πολύτιμη για τη συνέχεια νίκη.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 26-25
Πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-6, 10-8, 12-11, 12-16 (ημ) 14-18, 17-20, 19-21, 21-21, 23-24, 26-25 (τελ)
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αϊβαλιώτης): Κοτελίδας 2, Παπαδημητρίου, Ανδρώνης 3, Μπακαβέλος 1, Καραμαλέγκας 2, Δαλέκος 2, Βρεττός 5, Μασουρίδης,  Φωτόπουλος, Τσαφαντάκης 4, Χάρος-Μπέης 1, Γραμματικόπουλος, Καυκούλας 3, Μάνθος 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ(Τεγγελίδης): Λιώρης, Σαμαράς 5, Νικολαου, Ndreu J. 3, Πετράκος 3,  Στυλιανός, Τσακίρης 1, Λοπαρνάκης, Ματθιάδης 8, Γκίκας, Οικονομίδης,  Μπανιάς, Κλημανόγλου 5, Ντέμα, Ανδριώτης, Αντωνιάδης

Διαιτητές: Καρατζίνας - Ψύλλος