Πρόσφεραν θέαμα και ευχαρίστηση - greekhandball.com

Πρόσφεραν θέαμα και ευχαρίστηση

Ο μεγάλος νικητής του χθεσινού αγώνα στο Βόλο ήταν το χάντμπολ και αθλητισμός. Μιλάμε για ένα παιχνίδι καταιγιστικό σε ρυθμό, θέαμα, γκολ, αλλά και αποκρούσεις από τους τερματοφύλακες και των δύο ομάδων. που ευχαριστήθηκαν οι 200 και πλέον φίλαθλοι, που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΕΑΚ Βόλου και στο τέλος του αγώνα χειροκρότησαν και τις δύο ομάδες, ιδιαίτερα τον Σπύρο Μπαλωμένο που αποτέλεσε πόλο έλξης για τους νεαρούς φίλους της γηπεδούχου.

Ο Ιωνικός μπήκε με πολύ γρήγορο ρυθμό στον αγώνα και στο 11ο λεπτό προηγούνταν ήδη με σκορ 2 - 11 επί του Κενταύρου Αγριάς, που
ξεκίνησε τον αγώνα με πολλά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία. Το παιχνίδι σιγά σιγά άρχιζε να ισορροπείτε και το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας να προηγείται με προβάδισμα 7 τερμάτων (15 - 22).

Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιωνικός διεύρυνε τη διαφορά στα 10 τέρματα (16 - 26), μια διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος. Η εξέλιξη του παιχνιδιού έδωσε την ευκαιρία και στους δυο προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλους τους παίχτες τους

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ
Πεντάλεπτα: 2-5, 2-10, 6-15, 10-18, 11-19, 15-22 (ημ) 16-26, 18-29, 22-33, 24-36, 26-38, 30-40

Κένταυρος Αγριάς (Τσιάπας): Καραπαναγιωτίδης, Μπουργάνης, Καρατοσίδης, Μπότσαρης (8), Ασαρίδης (5), Μιμίκος (2), Κεφαλάς (3), Ζωναρόπουλος (5), Κρατήρας (1), Αστέρης (2), Λοίζου (3), Κουρίδης, Σκετόπουλος (1), Καρανάσιος, Κασσαβέτης

Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας (Καρνάβας): Κυρκίτσος, Αντωνιάδης (5), Μπαλωμένος (4), Μπιτόπουλος, Τσακούλης, Μπίλος (5), Αντωνόπουλος (8), Βεζύρης (1), Κασαπίδης, Τόιτος (2), Σάσσος (2), Κοροβέσης (3), Τσαγκογεώργας, Ζευγουλάς (3), Φιλίππου (6), Εμμανουήλ (1).
Διαιτητές: Γούσιας - Παπαματθαίου
Δίλεπτες: 4 - 5
Πέναλτι: 2/2 3/4