Σπουδαία νίκη - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη

Σπουδαία νίκη πέτυχε χθες ο Δούκας, ο οποίος νίκησε τον πολύ ισχυρό Φίλιππο 28-25, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη παρουσίασε ενα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από αυτό του παιχνιδιού με το Κιλκίς, με έναν εξαιρετικό Ζαλώνη ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του όταν χρειάστηκε. Αντίθετα ο Φίλιππος παρά το ότι είχε ενα κακό πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μισό του αγώνα παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικός και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και κράτησαν τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος, μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Δούκας πήρε τον έλεγχο του σκορ, καταφέρνοντας να περιορίσει την περιφέρεια των φιλοξενούμενων και με λύσεις από τους Μισαηλίδη και Ζαλώνη στην
επίθεση, προηγήθηκε 11-6 στο 20' και συντήρησε μια διαφορά 4-5 γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έληξε με 16-11. Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος βελτίωσε σημαντικά την άμυνά του, ενω στην επίθεση με Μπαντή και Δεληγιάννη να είναι αποτελεσματικοί,  μείωσε τη διαφορά πλησιάζοντας το σκορ στο γκολ στο 59', αλλά δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς, αφου δέχθηκε δυο τέρματα κι έχασε το ματς.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 28-25
Πεντάλεπτα: 2-3, 5-4, 8-5, 11-6, 12-8, 16-11 (ημ.), 18-14, 20-15, 21-18, 25-21, 25-23, 28-25 (τελ)

ΔΟΥΚΑΣ: (Κρανάκης) Ζαλώνης 8, Τζανιδάκης 1, Αϊβαλιώτης, Σύγγαρης, Μωραΐτης, Ηλιόπουλος, Μπραουδάκης Δ., Κάλλης, Μισαηλίδης 6, Ντούνης 3, Πάνου, Μπάγιος 5, Αραπακόπουλος 4, Λάγιος, Μπραουδάκης Ν., Κουμαραδέλης 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τζουβάρας) Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 4, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής, Μπαντής 6, Αποστολίδης, Δραγκόλας 6, Ψωμιάδης, Κορωνάς Κ., Δεληγιάννης 3, Ντόβας, Σανίκης 3, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος, Παπαδόπουλος 3.

Διαιτητές: Συρεπίσιος, Μερτινιάν
Πέναλτι: 0/1, 1/2