Σπουδαία νίκη και μόνος πρώτος ο Ιωνικός - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη και μόνος πρώτος ο Ιωνικός

Μεγάλη νίκη πήρε ο Ιωνικός ΝΦ επί των Βριλησσίων με 19-18 που τον αφήνει μόνο στην κορυφή, ύστερα από την ισοπαλία του ΔΙΚΕΑΣ στο Αίγιο. Έτσι η ομάδα του Μ. Δανήλου κρατάει την τύχη στα χέρια της για την άνοδο στην Α1 Ανδρών, έχοντας να αντιμετωπίσει τον ΔΙΚΕΑΣ στην έδρα της στο παιχνίδι που στην ουσία θα κρίνει ποια από τις δυο ομάδες θα πάρει το εισιτήριο για την Α1.

Το χθεσινό παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με πρωταγωνιστές τους δυο τερματοφύλακες Κυρκίτσο και Βαμβακά που κατέβασαν στην κυριολεξία ρολά, έχοντας 27/45 και 19/38 αποκρούσεις αντίστοιχα. Τα Βριλήσσια μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το 25', αλλά ο Ιωνικός πιέζοντας κατάφερε να προηγηθεί και να πάει στο
αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 10-9. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ιωνικό να μπαίνει πιο δυνατα στο παιχνίδι και να παίρνει ενα προβάδισμα 3 τερμάτων αλλά οι παίχτες του Γιάννη Γαλάνη κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο 43'. Απο εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ με τον Ιωνικό να εκμεταλλεύεται την απόδοση του Κυρκίτσου και να παίρνει στο τέλος μια σπουδαία νίκη με 19-18.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ - ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 19-18
Πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-6, 6-8, 8-9, 10-9 (ημ.) 12-11, 14-11, 15-14, 17-15, 17-16, 19-18 (τελ.)
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ (Δανήλος Μ):  Κυρκίτσος, Σάσσος, Κοροβέσης-Καραγιάννης 4, Τσακόγεωργας, Τοϊτος 2, Μπίλος 6, Αντωνόπουλος 3, Χαραλαμπάκης, Αντωνιάδης 1, Κακαβογιάννης 3, Αποστολίδης, Ζευγουλας, Μαυροφρύδης, Εμμανουήλ, Κασαπίδης

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Ι. Γαλάνης): Βαμβακάς Π , Σκουλάς, Λιάλιος Α. 2, Ορκάς 4, Κορμάζος 3, Τσούνης, Λιάλιος Χ. 4, Νικολακόπουλος 4, Δαμάσκος, Τσολακίδης, Καμπούρης, Ντούλιας, Τσιβρανίδης, Ντούσικος 1, Σταύρου, Αλικάκος
Διαιτητές: Μερτινιάν - Κουτσός
Δίλεπτα: 2 - 2
Κόκκινη: Ζευγουλάς (33')
Πέναλτι: 2/2 - 1/1