Στις λεπτομέρειες η παίδων έχασε από την Τυνησία - greekhandball.com

Στις λεπτομέρειες η παίδων έχασε από την Τυνησία

Η Εθνική Παίδων έχασε 16-12 από την διοργανώτρια Τυνησία στην 2η αγωνιστική του 10ου Μεσογειακού πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έλεγχε το ματς στις δύο πρώτες περιόδους, έχοντας το προβάδισμα 9-8, αλλά στο τελευταίο 15λεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και πήραν την νίκη στο επιμέρους σκορ, αλλά και στον αγώνα. Όπως και κόντρα στο Μαυροβούνιο η Εθνική μας έχασε στο τέλος την αυτοσυγκέντρωση της. Πάντως η Ελλάδα κόντρα στις δύο ισχυρότερες ομάδες του τουρνουά έδειξε ότι μπορεί να τις κερδίσει διορθώνοντας κάποιες λεπτομέρειες. Μετά από δύο αγωνιστικές η Εθνική έχει 2,5 πόντους και πλέον θα πρέπει να κυνηγήσει περισσότερους βαθμούς για να πετύχει τον στόχο της που είναι η είσοδος στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στα ημιτελικά.

Τυνησία- Ελλάδα 16-12 (3-4, 5-5, 8-3)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιατρούδης): Λιούμης (τ/φ), Χαραλαμπίδης, Τσεσμετζίδης 1, Μωραϊτης 1, Ζωσιμίδης 2, Τριανταφυλλίδης, Ντουλματζής 1, Καρκαλάτος, Τσαμεσίδης 2, Μπραουδάκης (τ/φ), Τσάτσας, Αθανασίου (τ/φ), Τσαναξίδης, Αποστολίδης 1, Ηλιόπουλος, Σάββας 4 (2/3). Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 0/0-2/3, Διαιτητές: Ντιονίσι - Μακαρόνε (Ιταλία)

*Λιβύη και Κόσοβο έχουν κάνει το ρεπό τους

Διακύμανση: Ηλιόπουλος άουτ, Λιούμης απόκρουση, Σάββας απόκρουση, 0-1, Ηλιόπουλος άουτ, πέναλτι για Ελλάδα ο Ντουλματζής, Σάββας 1-1, Ζωσιμίδης άουτ, Ντουμλατζής 2-1 με αιφνιδιασμό, 2-2 στο 6.30, 2-3 με αιφνιδιασμό, Μωραϊτης άουτ, Λιούμης απόκρουση, Λιούμης απόκρουση, Λιούμης απόκρουση σε αιφνιδιασμό, δίλεπτη αποβολή για Τυνησία στο 9.40, Τσάτσας κερδίζει πέναλτι, Σάββας δοκάρι, χάνει αιφνιδιασμό ο Ζωσιμίδης, δίλεπτο στον Αποστολίδη στο 11.20, δοκάρι για Τυνησία στο 12.00, απόκρουση σε Καρκαλάτο, 3-3 Τσαμεσίδης στο 13.30, 4-3 Σάββας στο 14.30, τάιμ για Τυνησία, δίλεπτη σε Μωραϊτη στο 14.49, τέλος 15λεπτου, το πήραμε!

Β' 15λεπτο: Δοκάρι Τυνησία, Τσαμεσίδης απόκρουση, Λιούμης απόκρουση, 4-4 στο 19.00, Σάββας άουτ, Τσαναξίδης γραμμή, ΑΜΥΝΕΣ ΓΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ, φτάσαμε στο 21.00, 5-4 Μωραϊτης σε αιφνιδιασμό, 6-4 Αποστολίδης, 6-5, δίλεπτη σε Τυνησία πήρε ο Τσαμεσίδης στο 23.45, 7-5 Ζωσιμίδης σε αιφνιδιασμό από κλέψιμο Μωραϊτη, 7-6 στο 26.00, απόκρουση σε Σάββα, δοκάρι Τυνησία, 8-6 Ζωσιμίδης στο 28.00, δίλεπτη σε Ντουλματζή στο 29.00, 8-7, τάιμ για Ελλάδα στο 29.43, Σάββας 9-7, 9-8 προλαβαίνει να μειώσει η Τυνησία στο 29.59! Τέλος β΄ περιόδου με επιμέρους σκορ 5-5. Για την ώρα έχουμε πάρει 1,5β. και η Τυνησία 0,5β.

Γ' 15λεπτο: Απόκρουση σε Τσαμεσίδη, 9-9, δοκάρι Τσάτσας, απόκρουση σε Ζωσιμίδη, 9-10 στο 34.00, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, 9-11, αλλαγή Λιούμη με Μπραουδάκη, Σάββας άουτ, 9-12, τάιμ για Ελλάδα στο 36.26, η Τυνησία τρέχει ένα σερί 4-0, χαλαρώσαμε στην άμυνα και δυσκολευόμαστε στην 3-2-1 που εφαρμόζουν οι γηπεδούχοι, 9-13, 10-13 ο Τσεσμετζίδης στο 38.00, είχαμε οκτώ λεπτά να σκοράρουμε, δίλεπτη σε Τυνησία στο 38.39, απόκρουση σε Ζωσιμίδη,απόκρουση σε Τσαμεσίδη (τρομερή εμφάνιση στην γ' περίοδο από τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Τυνησίας), απόκρουση Μπραουδάκη, δίλεπτη σε Τυνησία στο 40.40 παίρνει ο Αποστολίδης και πέναλτι, Σάββας 11-13, απόκρουση Μπραουδάκη, 11-14, 12-14 με Τσαμεσίδη στο 41.45, 12-15 στο 42.50, δίλεπτη για Τυνησία παίρνει ο Αποστολίδης στο 43.26, απόκρουση σε Τσαμεσίδη, απόκρουση Λιούμη, 12-16 και τέλος. Χάσαμε αυτή την περίοδο με 8-3 και το ματς με 16-12.