ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ - greekhandball.com

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Η "Ένωση" επικράτησε 31-23 του Φιλίππου Βέροιας
Η ΑΕΚ μείωσε στους έξι βαθμούς την διαφορά της από τον Διομήδη Άργους επικρατώντας με 31-23 του Φιλίππου Βέροιας στον Βύρωνα. Ο Φίλιππος κόντραρε την ΑΕΚ μόνο στο πρώτο τέταρτο (6-5). Από εκεί και μετά η ΑΕΚ με καλές άμυνες και με πολλούς αιφνιδιασμούς προηγήθηκε με 14-7 στο 23'.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, προηγήθηκαν με 22-11 στο 37' και διατήρησαν διψήφια τιμή στην διαφορά τους έως το 49' (27-17). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος κράτησε για επτά λεπτά την ΑΕΚ χωρίς τέρμα, πλησίασε σε 28-22 στο 57' αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο.
Οι Βεροιώτες είχαν στην αποστολή τους και τους δυο παίδες Κουκουτσίδη και Γκαρά που διακρίθηκαν στους αγώνες του παιδικού πρωταθλήματος.

ΑΕΚ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 31-23

Τα δεκάλεπτα: 6-3, 10-6, 17-10 (ημχ.), 22-13, 27-18, 31-23
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφάτος, Μπακαούκας 9, Γεωργιάδης 2, Γιαννόπουλος 3, Βακάλης 3,