ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ - greekhandball.com

ΟΙ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

Δύσκολα μεν, με νίκη δε ξεκίνησε η Δανία την υπεράσπιση του τίτλου της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του οποίου η αυλαία άνοιξε χθες στα γήπεδα της Αυστρίας. Οι Σκανδιναβοί δυσκολεύτηκαν εξαιρετικά απέναντι στους οικοδεσπότες Αυστριακούς μέχρι να κάμψουν την αντίστασή τους με 33-29 (ημίχρονο 17-15) με τον Τόμας Μόγκενσεν να σκοράρει 7 τέρματα για τους νικητές, όσα και ο Βιτάουτας Ζιούρα για τους διοργανωτές. Η Ρωσία κατέβαλε πιο εύκολα την αντίσταση της Ουκρανίας με 37-33 (ημίχρονο 21-16). Οι Ισπανοί χωρίς πίεση συνέτριψαν την Τσεχία με 37-25 με τον Ίκερ Ρομέρο να κάνει πάρτι πετυχαίνοντας 14 γκολ (με 8 πέναλτι).
Στον γ’ όμιλο η Πολωνία έκανε τη μίνι έκπληξη της πρεμιέρας νικώντας τη Γερμανία με 27-25 (ημίχρονο 12-8) παρά τα 6 γκολ του Γιάνσεν και τα 7 του Κάουφμαν. Η Γαλλία του Νικολά Καράμπατιτς αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων των Ούγγρων και έχασε βαθμό (29-29). Δύσκολη νίκη πέτυχε η Κροατία επί της Νορβηγίας με 25-23, ενώ η Σερβία κατάφερε να πάρει – βάσει της εξέλιξης του αγώνα βαθμό από την Ισλανδία (29-29). Την ανατροπή της πρώτης αγωνιστικής έκανε η Σλοβενία που αν και έχανε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα επικράτησε της Σουηδίας με 27-25.
Μετά την ήττα στην πρεμιέρα η Γερμανία έχασε κι άλλο έδαφος στην προσπάθειά της να περάσει στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μετά την ισοπαλία 34-34 με τη Σλοβενία. Η Γαλλία δεινοπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Τσεχία μέχρι να φτάσει στη νίκη με 21-20 (ημίχρονο 16-10), ενώ η Πολωνία έκανε το δύο στα δύο κερδίζοντας και τη Σουηδία με 27-24.