«Εμφύλιος» - greekhandball.com

«Εμφύλιος»

Αλβανός και ο Βασιλάκης θα παλέψουν με Γκούμερσμπαχ και Μαγδεμβούργο για μια θέση στους -8- του ΕΗF.

Μπορεί να μην έχουμε ελληνική ομάδα στο Kύπελλο της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ (EHF), άλλα έχουμε ως άξιους αντιπροσώπους τους Ελληνες αθλητές που διαπρέπουν τόσο στην Γερμανία, όσο και στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η κληρωτίδα της Βιέννης ανέδειξε χθες αντιπάλους στην φάση των -16- του EHF την Γκούμερσμπαχ του Αλέξη Αλβανού και το Μαγδεμβούργο του Αλέξανδρου Βασιλάκη. Οι δύο Αλέξανδροι, που αγωνίζονται στην ίδια θέση (δεξί ίντερ), αποτελούν τα πρώτα... βιολιά για τις ομάδες τους (60 γκολ/4.6 ανά αγώνα και 53 γκολ με 4.8 γκολ ανά αγώνα αντίστοιχα) και σίγουρα και σε αυτά τα δύο παιχνίδια αναμένεται να πάρουν πάνω τους πολλές φάσεις. Για το παραπάνω, για το γεγονός ότι τα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων είναι ντέρμπι και κρίνονται στις λεπτομέρειες και για το ότι βρίσκονται και οι δύο σε σούπερ φόρμα, αποδεικνύεται και από το πρόσφατο ματς για την 13η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Το Μαγδεμβούργο νίκησε 28-27 στην έδρα της Γκούμερμπαχ και τα τελευταία δύο γκολ της αναμέτρησης, πέτυχαν οι δύο Ελληνες με προσωπικές ενέργειες. Ο Αλβανός δύο λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε σε 27-27 και ο Βασιλάκης στην αμέσως επόμενη φάση σκόραρε για το 27-28, χαρίζοντας την σπουδαία νίκη στην ομάδα του!