Νίκη της λαβωμένης ΑΕΚ και τώρα ο τίτλος θα κριθεί στον 5ο τελικό ! - greekhandball.com

Νίκη της λαβωμένης ΑΕΚ και τώρα ο τίτλος θα κριθεί στον 5ο τελικό !

Η ΑΕΚ, έστω δίχως τους Μαντάλινιτς και Γιόνσον που ήταν τραυματίες και με τον Λέμος να αγωνίζεται με σοβαρό πρόβλημα στον ώμο, επικράτησε με 28-23 του Ολυμπιακού στη Νέα Φιλαδέλφεια, σε αγώνα που έγινε δίχως θεατές και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος  της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-5 στο 14΄ , ωστόσο, το ημίχρονο έληξε 15-15 και στην επανάληψη, η ΑΕΚ έφθασε στη νίκη έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

O 5ος και τελευταίος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 7.30 μ.μ. στην Ηλιούπολη.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-7, 6-9, 10-12, 14-13, 15-15 (ημίχρονο), 18-16, 20-17, 21-19, 24-21, 26-23, 28-23.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ 3,  Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 1, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 1, Σόκολιτς, Μίλερ 4,  Λέμος 4, Κεδέρης 3, Σαλέμ 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/4-3/3.