Ισοπαλία Ολυμπιακού-ΑΕΚ, κρατούν το προβάδισμα οι ''ερυθρόλευκοι'' - greekhandball.com

Ισοπαλία Ολυμπιακού-ΑΕΚ, κρατούν το προβάδισμα οι ''ερυθρόλευκοι''

Ισοπαλία με 21-21 στον αγώνα Ολυμπιακός-ΑΕΚ στην Ηλιούπολη και με αυτό το αποτέλεσμα η πειραϊκή ομάδα κρατά έως τώρα το πλεονέκτημα έδρας στα πλέϊ οφ καθώς συνεχίζει να προηγείται της Ενωσης με 2 βαθμούς, έχοντας κερδίσει την αντίπαλο του με 27-23 στον πρώτο γύρο.

Ωστόσο, αυτή ήταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια στο εφετινό πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό.

Πολύ καλή αμυντική λειτουργία κι από τις δύο ομάδες και καίριες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά από τους γκολκίπερ Παπαντωνόπουλο και Αρσιτς.

Δομπρής, Σλίσκοβιτς και Σάββας πρώτοι σκόρερς για τον Ολυμπιακό με 4 γκολ ο καθένας τους, περισσότερο παραγωγικός από την Ενωση ο Μαντάλινιτς με 7 τέρματα στο ενεργητικό του.

Ντεμπούτο για τον προπονητή του Ολυμπιακού Μπάμπιτς.

Αμφίρροπη αναμέτρηση από την αρχή έως το τέλος, με τον Ολυμπιακό όμως να προηγείται στο 58΄ με 20-18 με σερί 3-0 και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 20-20 στο 59.10'' .

Ο Βίντα σημείωσε το 21-20 στο 59.40'', αλλά, ο Μαντάλινιτς με σουτ από τα 11 μέτρα πέτυχε το 21-21 που έμεινε ως τελικό αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να σκοράρει τα 2 τελευταία τέρματα της με παίκτη λιγότερο, λόγω δίλεπτης ποινής του Σόκολιτς.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημίχρονο), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 4.

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τίκ 1, Κρητικός, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 7, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Μίλερ 2, Λέμος, Κεδέρης.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/2-2/2.