Ο Τσάρος ''Ιβάν ο τρομερός'' οδήγησε την ''Βασίλισσα'' στη νίκη στο ΟΑΚΑ ! - greekhandball.com

Ο Τσάρος ''Ιβάν ο τρομερός'' οδήγησε την ''Βασίλισσα'' στη νίκη στο ΟΑΚΑ !

Με πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Ιβάν Μάτσκεβιτς που έκανε 17 επεμβάσεις ( οι 2 σε πέναλτυ ) με ποσοστό 48%, η ΑΕΚ άρχισε νικηφόρα τη σειρά των τελικών στο πρωτάθλημα της Handball Premier επικρατώντας στο ΟΑΚΑ, σε δραματικό ματς, του Ολυμπιακού με 21-19.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 13-5 στο πρώτο ημίχρονο όταν ήταν καταιγιστική, αλλά, σταδιακά έχασε τη διαφορά των 8 γκολ, από τον ψύχραιμο Ολυμπιακό ( που πήρε βοήθεια στην επανάληψη ειδικά από Μπάουερ και Παπαβασίλη ),  ισοφαρίσθηκε σε 17-17 και από εκείνο το σημείο, μέχρι το τέλος, το ματς είχε χαρακτήρα θρίλερ, με τον Μάτσκεβιτς να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις, τον Ηλιόπουλο να μένει ουσιαστικός και αποτελεσματικός, με 5 γκολ, όλα σε καίρια σημεία, με ώριμη και μεστή εμφάνιση.

Ο Μαντάλινιτς έβαλε 7 γκολ, ωστόσο, μόνο τα 2 στο δεύτερο μέρος, όταν περιορίσθηκε από τους αντιπάλους του ενώ με τα 6 τέρματα του ο Παπαβασίλης στήριξε επαρκώς την αντεπίθεση των Πειραιωτών.

Οι τελικοί θα συνεχισθούν την Τετάρτη στην Ηλιούπολη με την  2η αναμέτρηση Ολυμπιακός-ΑΕΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καταπληκτική αλλά στο δεύτερο, πέτυχε μόλις 6 τέρματα και μοιραία αισθάνθηκε έως το τέλος την αντίδραση του Ολυμπιακού που δεν μπορούσε να βρεί λύσεις στα πρώτα 35 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός ήταν δίχως τέρμα στο ενεργητικό του στο τελευταίο δεκάλεπτο ενώ στο τέλος του αγώνα η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές και στους παρατηρητές, υποστηρίζοντας ότι κακώς δεν τιμωρήθηκε ο Μπάουερ για αντιδράσεις του, όπως και ότι δεν έπρεπε να πάνε οι διαιτητές στη διαδικασία ελέγχου της φάσης όπου σφύριξαν πέναλτυ στο 56΄ υπέρ της ΑΕΚ και άλλαξαν την απόφαση τους σε φάουλ.

Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή ορμητικά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 3-0 και στο 10΄ ήταν μπροστά με 6-3 ενώ στο 16΄ξέφυγε με γκολ, με το 8-4 από τον Παπαδιονυσίου, με τη διαφορά να φθάνει τα 6 γκολ στο 20΄ ( 11-5 ) με τέρμα του Μαντάλινιτς  και τον Ολυμπιακό να αδυνατεί να σκοράρει ακόμα και με πέναλτυ, με τον Μάτσκεβιτς να νικά τον Παπαδόπουλο στο 23.40'', πλέον, με το σκορ στο 13-5.

Χρειάσθηκε να περάσουν 9 λεπτά ώστε να σκοράρει ο φιλοξενούμενος, στο 25΄ με τον Γκρατζάν ( 13-6 ) ενώ δεν είχε συνέχεια το σερί του με 3-0 για το 13-8, καθώς, το ημίχρονο τέλειωσε με 15-9 για την Ενωση.

Στην επανάληψη, με τον Μπάουερ σαφώς βελτιωμένο μετά το 35΄, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 3 τα γκολ της διαφοράς στο 39΄ ( 17-15 ) με σερί 4-0 και την ΑΕΚ να μένει για 7 λεπτά χωρίς γκολ.

Ο Ολυμπιακός εντέλει με σερί 6-0, ισοφάρισε σε 17-17 στο 42΄ ενώ η ΑΕΚ έβαλε τέρμα μετά από 12 λεπτά, με τον Ηλιόπουλο, στο 46΄, για το 18-17.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' πέτυχαν να ισοφαρίσουν  και να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, στο 50΄με τον Παπαβασίλη ( 18-19 ), αλλά, η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 55΄ και προηγήθηκε 20-19 με τον Ηλιόπουλο στο 55.45''.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς γκολ ενώ ο Μάτσκεβιτς έκανε 3 μεγάλες επεμβάσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο ( μία εκ των οποίων σε πέναλτυ του Δομπρή και άλλη μία στην καθοριστική προσπάθεια του Γκρατζάν ) και ο Κεδέρης στην εκπνοή έγραψε το τελικό 21-19.

Τα πεντάλεπτα :  4-1, 6-3, 7-4, 11-5, 13-6, 15-9 ( ημίχρονο ),  17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19.

Διαιτητές : Νάσκος-Χαρίτσος

Δίλεπτα : 3-3, Πέναλτυ : 2/2, 3/1.

ΑΕΚ : Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίφκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι, Λέμος , Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 6, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.