Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που άξιζε στον 2ο τελικό ! - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που άξιζε στον 2ο τελικό !

Με ηγετική φυσιογνωμία τον Νιοκάς ( πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 9 τέρματα ), που έδωσε ρυθμό και γκολ στο πρώτο μέρος στην ομάδα του και έκλεισε το ματς με τις εύστοχες επιλογές του, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και δίκαια επικράτησε με 28-24 της ΑΕΚ στην Ηλιούπολη, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Handball Premier.

Μάλιστα, ο Ολυμπιακός ( που προηγήθηκε με 15-10 στο ημίχρονο ), ήταν μπροστά στο σκορ στο 48΄, με 8 γκολ ( 24-16 ), η ΑΕΚ αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Λέμος ( 6 γκολ, όλα στην επανάληψη ) και με σερί 5-0 μείωσε σε 24-21 στο 57΄καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς τέρμα για 9 λεπτά.

Στα τρία τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα, με 2 γκολ του Νιοκάς και ισάριθμες εξαιρετικές επεμβάσεις του Μπάουερ.

Η ΑΕΚ αφυπνίσθηκε, αλλά, δεν προλάβαινε όταν βρήκε τη φυσιογνωμία της.

Νιοκάς, Μοντόρο και Μπάουερ στήριξαν τον Ολυμπιακό που υποχρέωσε ( όπως στον ημιτελικό του Κυπέλλου στο Ναύπλιο ) την ΑΕΚ να μείνει μακριά από τον γρήγορο ρυθμό παιχνιδιού που αποτελεί σαφές πλεονέκτημα για την ομάδα της.

Υπεύθυνη, άχαρη αλλά και πολύτιμη δουλειά στην άμυνα από τους ''ερυθρόλευκους''.

Κακή εμφάνιση από τον Μαντάλινιτς ( μόλις 2 γκολ ) ο οποίος περιορίσθηκε από την άμυνα του Ολυμπιακού ενώ επιθετικά την ΑΕΚ στήριξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μόνο ο Παπαδιονυσίου ( 6 τέρματα ) που έμοιαζε να παλεύει μόνος με μπλοκαρισμένη την ομάδα του στην περιφέρεια.

Πολλά λάθη από την ΑΕΚ και χαρακτηριστική η αδυναμία της να επωφεληθεί από τις συνθήκες του αγώνα με παίκτη παραπάνω ενώ δεν απέδωσε με συνέπεια κανένα σχήμα της, παρά τις συνεχείς αλλαγές σε πρόσωπα και λογική προσέγγισης του τελικού.

Οταν ο Μάτσκεβιτς θυμήθηκε τον καλό εαυτό του, ήταν πλέον αργά, το παιχνίδι είχε κριθεί.

Ο 3ος τελικός είναι προγραμματισμένος για τη Δευτέρα 22 Μαΐου στις 18:00 στο ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-3, 8-6, 10-8, 12-9, 15-10 (ημίχρονο), 17-12, 19-13, 21-14, 24-16, 24-20, 28-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 2, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 6, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 6, Κεδέρης.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 1/1-1/1