Ο Δούκας άξια στον τελικό, για 11η φορά στην ιστορία του, αποκλείοντας τον αξιέπαινο Διομήδη - greekhandball.com

Ο Δούκας  ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση, όταν έπαιξε με ψυχραιμία και δίκαια εξασφάλισε με το τελικό 30-25 ( κανονικός αγώνας 24-24 ) την πρόκριση του στον τελικό του Final 4 Κυπέλλου Ανδρών, αποκλείοντας τον Διομήδη Αργους στην Αγία Τριάδα Ναυπλίου.
Πλέον, ο Δούκας περιμένει τον αντίπαλο του από τον δεύτερο ημιτελικό Ολυμπιακός-ΑΕΚ που θα ακολουθήσει απόψε.
Πρωταγωνιστές της επιτυχίας του Δούκα όλοι οι παίκτες του, αλλά, εξαιρετικοί μετά την ανάπαυλα ήταν ο Παγιάτης και ο Τζηράς και πολύ καλοί στο πρώτο μέρος Μποροντάϊ και Γιάντσα ενώ ο Διομήδης είχε ως καλύτερο τον Τζίμπουλα και ασφαλώς του στοίχισε η αποχώρηση του Ασβεστά στο 50΄, λόγω τραυματισμού.
Στο πρώτο μέρος ο Διομήδης, με καλή άμυνα και αποφασιστικότητα στην επίθεση, ήταν καλύτερος και προηγείτο, αλλά, μετά το 35΄ ο Δούκας βελτίωσε την απόδοση του και έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα.
Ο γκολκίπερ Αντζελιτς με σπουδαία απόκρουση του σε σουτ του Γερουλάνου στην εκπνοή, με το σκορ στο 24-24, έστειλε τη συνάντηση στην παράταση, εκεί όπου ο Δούκας ήταν περισσότερο έτοιμος, ψυχολογικά και πνευματικά, για την επικράτηση και πήρε αυτό που διεκδίκησε πιο αποφασιστικά από τον αντίπαλο του.

Ο Διομήδης ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε στο 3.30'' με 3-0, αλλά, σταδιακά ο Δούκας ισσορόπησε το ματς και στο 11.23'' το σκορ ήταν πλέον ισόπαλο, 5-5.

Η αθηναϊκή ομάδα βρέθηκε από την αρχή να κυνηγά στο σκορ, ωστόσο, αν και πήρε σημαντική βοήθεια από τον γκολκίπερ Μποροντάϊ,  ο οποίος είχε 7 αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να περάσει ούτε μία φορά με προβάδισμα στο ίδιο διάστημα.

Στο 25.50'', με πέναλτυ του Τσιγαρίδα, οι ''Λύκοι'' πέρασαν μπροστά με 11-8, ανεβάζοντας για δεύτερη φορά μετά το λαμπρό ξεκίνημα τους στο παιχνίδι, σε 3 τα γκολ της διαφοράς τους από τους αντιπάλους τους. Και παρά την πρόσκαιρη αντίδραση του Δούκα που μείωσε σε ένα γκολ ( 12-11 ), το ημίχρονο έκλεισε με 14-11 υπέρ του Διομήδη που ήταν αποτελεσματικός στις αντεπιθέσεις του.

H εικόνα της αναμέτρησης δε διαφοροποιήθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Διομήδη να προηγείται και τον Δούκα να μην επιτρέπει στην ομάδα του Αργους να ξεφεύγει με διαφορά μεγαλύτερη από 2-3 γκολ, έχοντας πολύτιμο στήριγμα στο σκοράρισμα τον Γιάντσα που με γρήγορες κινήσεις, έδινε λύσεις, δίχως όμως να έχει σταθερή συμπαράσταση σε αποτελεσματικές επιλογές από συμπαίκτες του.

Εντέλει, μετά από καλές άμυνες, λάθη του Διομήδη και γκολ του Τζηρά στο 39.20'' ο Δούκας ισοφάρισε σε 16-16 και ο αγώνας ξεκίνησε από την αρχή...

Μάλιστα, με γκολ του Παγιάτη στο 43.32'', ο Δούκας πήρε το προβάδισμα στο σκορ για πρώτη φορά, με 18-17 ενώ οι ''κυανόλευκοι'' απέκτησαν πρόσκαιρα διαφορά 2 γκολ με το 20-18 υπέρ τους από τον Τζηρά στο 49.50'' , με τον Διομήδη να απαντά άμεσα με το 6ο τέρμα του Τζίμπουλα.

Και πάλι ο Τζηράς πέτυχε το 21-19 στο 51΄ ενώ η απόσταση ανέβηκε στα 3 γκολ με σκόρερ τον Γερουλάνο στο 52.30'' ( 22-19 ).

Ο Παγιάτης, που είχε βελτιώσει αισθητά την παρουσία του, σημείωσε καθοριστικά τέρματα και στο 56.22'', ο Δούκας είχε τον πρώτο λόγο με 24-22.

Στο 58΄΄, λάθος σε επίθεση από τον Διομήδη και ο Δούκας στο 58. 56'' έχασε την δική του ευκαιρία να σκοράρει ενώ ο Μπετζιλαλί ισοφάρισε σε 24-24 στο 59.30'', σε φάση διαρκείας.

Στην εκπνοή, σπουδαία απόκρουση του Αντζελιτς σε σουτ του Γερουλάνου και έτσι ο ημιτελικός πήγε στην παράταση.

Με γκολ των νεαρών Χαριτωνίδη,  Παναγιώτου, Γερουλάνου, ο Δούκας πέτυχε το 27-24 στο 62΄30''  με επιμέρους σερί 3-0, αιφνιδιάζοντας τον Διομήδη που έμοιαζε να έχει χάσει την αυτοσυγκέντρωση και το καθαρό μυαλό που είχε και είναι χαρακτηριστικό ότι έμεινε δίχως γκολ στο ενεργητικό του σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Με το 30-25 στο 68΄40'' , ο Δούκας προηγήθηκε ακόμα και με 5 γκολ και εκεί πια είχε λήξει, ουσιαστικά, ο ημιτελικός.

Στα τελευταία 15 δεύτερα, οι δύο ομάδες απλώς άφησαν το χρονόμετρο να τρέχει και ο Δούκας με το 30-25 και σκορ 6-1 στην παράταση, πέρασε στον τελικό.

Τα πεντάλεπτα : 3-2, 5-3, 7-5, 8-6, 10-8 , 14-11  ( ημίχρονο ), 15-13, 16-16, 18-19, 19-20, 21-23, 24-24 ( κανονικός αγώνας ), 24-27, 25-30.

Διαιτητές : Κινατζίδης-Φωτακίδης.

Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 4/4-3/3

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ ( Ζαραβίνας ) : Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζίμπουλας 8, Τσιγαρίδας 3, Τσβίγιετιτς 2, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 4, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης, Τότος 1, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Αντζελιτς, Ζίφκοβιτς 1, Λιόλιος.

ΔΟΥΚΑΣ ( Χαλκίδης ) : Μποροντάϊ, Μαρκατάτος, Τζηράς 7, Παγιάτης 5, Τσακουρίδης, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 3, Ντούνης, Γιάντσα 7, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης, Γκάσεβιτς 2, Κολλύρης, Πάνου, Δικαιούλιας 2, Στεφανίτσης 1.