Πετούν για την Handball Premier οι ''Ολυμπιονίκες'' με διπλό στη Νίκαια ! - greekhandball.com

Πετούν για την Handball Premier οι ''Ολυμπιονίκες'' με διπλό στη Νίκαια !

Ο Πανελλήνιος επιστρέφει στην Handball Premier μετά από 6 χρόνια, χάρη στη σπουδαία νίκη του με 24-20 στο ''Γιώργος Χαλκίδης'' απέναντι στον γηπεδούχο Αρη Νικαίας.

Στο ματς που πραγματοποιήθηκε με την παρουσία του Προέδρου της ΟΧΕ Κώστα Γκαντή και με την παρουσία πολλών θεατών, ο Πανελλήνιος προηγήθηκε με 13-8 στο ημίχρονο, αν και στο 21΄έχανε με 8-7.

Με ουσιαστική βοήθεια από τις επεμβάσεις του γκολκίπερ Τζάνου, ο Αρης Νικαίας πλησίασε σε 14-12 στο 35΄, ωστόσο, με νέο σερί ο Πανελλήνιος ξέφυγε με 18-13 στο 45΄.

Σειρά των γηπεδούχων να πετύχουν το δικό τους σερί και έτσι το σκορ έγινε 18-16 ενώ στο 56΄ διαμορφώθηκε σε 20-18.

Στα τελευταία λεπτά, ο Πανελλήνιος ήταν πιο αποτελεσματικός και με εξαιρετική άμυνα πέτυχε επιμέρους σκορ υπέρ του, 4-2 και έτσι έφθασε στη νίκη ανόδου.

Διαιτητές : Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν

Τα πεντάλεπτα: 1-2,3-4,6-6,7-7,8-9,8-13 ( ημίχρονο ), 12-14,13-17,13-18,16-19,17-20,20-24.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ:   Ακάλεστος, Ασβεστάς,  Μελετάκος 1, Αθανασίου 1, Τόμσον 3, Νάκος 6, Τζάνος, Μαραμαθάς, Χερουβείμ 3, Χαρμπής, Παπαδόπουλος, Γραμματικόπουλος, Τζουβάρας 4 , Καλαμπόκης , Σιμόπουλος, Καραμασιώτης 2.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ:  Τζανακάκης, Τζανιδάκης 1,  Κωστόπουλος 1, Πανταζής 2, Αθανασάκος, Τοκατζόγλου 5,  Παπαδόπουλος, Οικονόμου, Αναγνωστόπουλος 5, Βερτζώνης, Αναστασίου 2, Καλύβας, Σκουρτάϊ 1, Βλαχοθανάσης, Αλικάκος 1,   Χατζηγιάννης 6 .

Δίλεπτα : 6-8 , Πέναλτι : 7/4-6/4.