Προχωρά πρώτος και αήττητος ο Φαίακας ! - greekhandball.com

Προχωρά πρώτος και αήττητος ο Φαίακας !

Αήττητος παραμένει ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας στον Βόρειο Ομιλο της Α2 Εθνικής Ανδρών, Φαίακας Κέρκυρας καθώς υπερίσχυσε και του Αλέξανδρου Αξιούπολης εκτός έδρας, με 25-21.

Εως το 45΄ ( 19-17 ) οι γηπεδούχοι προηγούντο με 2-3 γκολ διαφορά, ωστόσο, κόστισε στον Αλέξανδρο Αξιούπολης ο τραυματισμός του Τουλκερίδη ( πρώτου σκόρερ του αγώνα με 8 γκολ ) στο δεύτερο ημίχρονο και η απουσία του για ένα δεκάλεπτο, που αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς οι περισσότερο έμπειροι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την σε βάρος τους κατάσταση και με ψύχραιμες επιλογές έφθασαν στη νίκη με 25-21 με επιμέρους υπέρ τους σερί 8-2 στο τελευταίο τέταρτο, πήραν την νίκη.

Ατού του Φαίακα η εξαιρετική άμυνα του.

Τα πεντάλεπτα: 2-1,7-5,10-8,11-9,13-11,15-14 ( ημίχρονο ),16-15,18-15,19-17,19-19,20-21,21-25.

Διαιτητές :  Σαπανίδης-Ηλιάδης.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ:  Ιωαννίδης, Καρακασίδης, Τουλκερίδης 8, Κέφαλος 2, Δ.Κουρούπης, Γιουβανάκης 3, Ελ.Κουρούπης, Τζιάκης 2, Ξεκουκουλωτάκης, Μειμαρίδης, Καραγιάννης, Παπαρίδης, Παπαρήγας, Δημολλάρης 6, Καισίδης, Κετικίδης.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Κυπριώτης, Νάστος 3, Κακαφίγκας 3, Τσιλιμπάρης, Τσίλης 8, Κόντης 1, Προβατάς, Πιτός 3, Ζέρβας 2, Δ.Δελλής 5, Ν.Δελλής, Κουλούρης.

Δίλεπτα : 4-4. Πέναλτι : 1/0-4/4.