Πέταξε στην κορυφή η ΑΕΚ που νίκησε με σπουδαία άμυνα τον ΠΑΟΚ ( 29-20 ) ! - greekhandball.com

Πέταξε στην κορυφή η ΑΕΚ που νίκησε με σπουδαία άμυνα τον ΠΑΟΚ ( 29-20 ) !

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Handball Premier, με 33 πόντους στο ενεργητικό της, ανέβηκε η εξαιρετική σήμερα ΑΕΚ χάρη στη νίκη της επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με . 29-20 καθώς, άφησε τον Ολυμπιακό στους 32 βαθμούς ενώ ο τρίτος ΠΑΟΚ έμεινε στους 29.

Στο ντέρμπι των Δικέφαλων Αετών, η ΑΕΚ, παρά την  νευρικότητα που ήταν κυρίαρχη λόγω της σημασίας του αγώνα, ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια τον δυνατό αντίπαλο της, που προερχόταν από την μεγάλη νίκη του επί του Ολυμπιακού.

Οι άμυνες πρωταγωνίστησαν στο δεύτερο μέρος και η ΑΕΚ ήταν πιο ορμητική και αποφασιστική, περισσότερο  σίγουρη για τις επιλογές της, έκανε λιγότερα λάθη και πήρε εντέλει τους δύο βαθμούς.

Με εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού ( με την οποία έκανε ντεμπούτο ο Τσέπιτς ενώ απουσίασαν οι τραυματίες Τικ και Λέμος ), πήρε προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του αγώνα, καθώς, δέχθηκε μόλις ένα γκολ έως το 10΄.

Παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ, η διαφορά διατηρήθηκε υπέρ της ΑΕΚ που πήρε βοήθεια σε καθοριστικά σημεία από τον πρώτο σκόρερ του ματς Μαντάλινιτς και τον γκολκίπερ Μάτσκεβιτς ενώ έδειξε ψυχραιμία έχοντας παράλληλα ενθάρρυνση από τους φίλους της που γέμισαν το γήπεδο.

Σπουδαία η αμυντική συνεισφορά σχεδόν όλων των παικτών της ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μαχητικός, είχε απαντήσεις στην ΑΕΚ με τους Καβουσανάκη-Κουκμίση-Παπάζογλου, όμως, δυσκολεύθηκε σε μεγάλο βαθμό να βρεί λύσεις απέναντι στην άμυνα της αντιπάλου του, κυρίως γιατί δεν πήρε πολλές ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-1 στο 10΄  , αλλά, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πλησίασε σε 7-4 στο 15' , ωστόσο, με δύο γκολ του Λιάπη η διαφορά πήγε πάλι στα 5 γκολ ( 9-4 στο 16.35'' ) ενώ οι γηπεδούχοι κράτησαν και στη συνέχεια τον έλεγχο του σκορ καθώς στο 25΄ ήταν μπροστά με 13-8 και έκλεισαν την ανάπαυλα με 16-12 υπέρ τους.

Στην επανάληψη, η  ΑΕΚ ήταν μπροστά με 18-15 στο 38΄, με τον ΠΑΟΚ πάντως να πιέζει, να δείχνει αξιόπιστη παρουσία  και να περιορίζει επιθετικά την Ενωση, με συνέπεια να μένει ( σχετικά ) χαμηλά στο σκορ.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η ΑΕΚ έμεινε δίχως γκολ από το 33΄ έως το 43΄ , με τον ΠΑΟΚ να έχει συμπαγή άμυνα και σταθερό τον Γκιγκόφ.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 18-16 στο 43΄ με τον Παπάζογλου και άμεσα ήλθε το 19-16 από τον Αραμπατζή, σε ένα παιχνίδι λεπτών ισορροπιών.

Ομως, η ΑΕΚ με σωστή αμυντική λειτουργία, πήγε το σκορ στο 21-16 στο 48΄ και με απευθείας σουτ του Μάτσκεβιτς από το ένα τέρμα στο άλλο, πέτυχε το 22-16 στο 49΄, διαμορφώνοντας έτσι τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι ( 6 γκολ ).

Με μόλις 4 γκολ στο ενεργητικό του σε 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος ( από το 30΄ έως το 50΄), ο ΠΑΟΚ δεν ήταν εφικτό να αλλάξει υπέρ του τη ροή της αναμέτρησης.

Στο 53΄, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με 7 γκολ ( 24-17 ) ενώ ακολούθησε και το 25-17 από τον Λιάπη και ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο  είχαν πλέον τελειώσει όλα και είχε κριθεί το αποτέλεσμα, παρά τις φιλότιμες ενέργειες του ΠΑΟΚ που όμως συναντούσε ισχυρό αμυντικό τείχος μπροστά του.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, η ΑΕΚ κράτησε την υπέρ της διαφορά και έφθασε σε μία ιδιαίτερης αξίας νίκη, καθώς, την ανταμείβει με την πρώτη θέση.

Μάλιστα, ο Μαντάλινιτς και ο Ζίφκοβιτς πήγαν τη διαφορά στα 10 γκολ στο 58΄ ( 28-18 ).

Τα πεντάλεπτα : 3-1,  6-1, 7-3, 11-7, 13-8, 16-12  ( ημίχρονο ), 18-14, 18-15, 19-16, 22-17, 25-17, 29-20.

Διαιτητές : Ζήσης-Χαραλαμπίδης.

ΑΕΚ : Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Κεδέρης 2, Παπαδιονυσίου 2, Ηλιόπουλος 1, Μαντάλινιτς 9, Σόκολιτς 2, Ρογκούλσκι, Λιάπης 4, Αρσιτς, Κοτσιώνης, Αλμέϊδα, Τσέπιτς, Ζίφκοβιτς 2, Βαρδαξόπουλος, Τσιτομπί 1.

ΠΑΟΚ : Γκιγκόφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαϊδης 1, Καβουσανάκης 5, Κουκμίσης 5, Παπάζογλου 4, Αποστόλου, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 1, Α.Τριανταφυλλίδης, Δ.Τριανταφυλλίδης, Λαδάκης 1, Γιαβασίδης, Τζωρτζίνης.