Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι, η Πυλαία κράτησε τη διαφορά ! - greekhandball.com

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι, η Πυλαία κράτησε τη διαφορά !

Με 30-26 επικράτησε ο ΠΑΟΚ της Πυλαίας στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, όμως, η ηττημένη κρατά το πλεονέκτημα σε πιθανή τελική ισοβαθμία τους ( προς το παρόν έχουν από 20 πόντους και είναι μαζί στη 2η θέση, πίσω από τη Νέα Ιωνία )  καθώς στον πρώτο γύρο είχε νικήσει επίσης με 4 γκολ διαφοράς αλλά με πιο ένα παραπάνω γκολ στο ενεργητικό της ( 27-31 ).

Ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε ήδη από την ανάπαυλα διαφορά 4 γκολ με 16-12 υπέρ του και παρά την αντίδραση της Πυλαίας στην επανάληψη, κράτησε την νίκη δίχως να καταφέρει πάντως να αυξήσει στα 5 τέρματα την απόσταση του από την ( τυπικά ) γηπεδούχο στη Μίκρα.

Οι ξένες αθλήτριες των 2 ομάδων είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο σκοράρισμα, καθώς, οι Μπουράτο, Μπρούνα Ντίας και Γκόμες έβαλαν 16 από τα γκολ του ΠΑΟΚ ενώ οι Τόρες και Αζεβέδο σκόραραν από 5 φορές για την Πυλαία.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-3, 4-8, 7-12, 8-13, 12-16 (ημίχρονο), 15-19, 18-22, 19-24, 21-26, 23-27, 26-30.

ΠΥΛΑΙΑ  (Βακάλης): Πιαντίνι, Κερλίδη 2, Χ. Τροχίδου, Ελ. Τροχίδου 4, Κουκμίση 4, Καραχαρίση 1, Θεοδοσοπούλου, Μ. Κουκμίση 1, Τάκη, Κωστοπούλου 2, Τόρες 5, Αζεβέδο 5, Τσιγαρίδα, Σελεμίδου, Αργυροπούλου 2, Γκόμες.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 2, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 5, Γκόμες 5, Ζένελι, Μποριζόφσκα 2, Μπρούνα Ντίας 5, Μπουράτο 6, Γκρμπάβτσεβιτς.

Διαιτητές: Γράψας - Κυριακού. Δίλέπτα: 5-6. Πέναλτι: 4/4 - 5/3