''Χτύπησε'' στο τέλος η Ακαδημία, ο Φάμπατς δεν ήταν αρκετός... - greekhandball.com

''Χτύπησε'' στο τέλος η Ακαδημία, ο Φάμπατς δεν ήταν αρκετός...

Σημαντική νίκη στην Πάτρα για την Ακαδημία των Σπορ, με 32-30 επί του Αθηναϊκού με δύο γκολ στο τελευταίο, δραματικό, λεπτό.

Αμφίρροπο παιχνίδι από την αρχή έως και το τέλος, παρά το γεγονός ότι η Ακαδημία προηγήθηκε με διαφορά 4 γκολ στο 45΄( 27-23 ).

Ο Φάμπατς έκανε και πάλι εξαιρετική εμφάνιση για τον Αθηναϊκό, σκόραρε 12 φορές, αλλά, δεν κατάφερε να ωθήσει την ομάδα του σε θετικό αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η ( ελλιπής ) Ακαδημία-που ενισχύθηκε με τον Παπαχαρτοφύλη ο οποίος αγωνιζόταν στον Δούκα- επικράτησε δίχως τον πρώτο σκόρερ της στο ματς, Πάντο ( 9 γκολ ), από το 52.13'', καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα : 4-2, 8-5, 11-9, 12-11, 13-14, 18-17 ( ημίχρονο ), 21-20, 24-22, 27-23, 27-25, 27-27, 32-30.

Διαιτητές : Αβράμης-Χρόνης

Δίλεπτα :  4-4            Πέναλτυ : 2/2, 5/3

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΑΣ : Σαρικάς, Α.Παπαγιαννόπουλος, Χ.Παπαγιαννόπουλος 6, Μπιλάλης, Μπεκιάρης, Ευθυμίου, Παπαχαρτοφύλης 1, Παπαδιονυσόπουλος, Θεοδωρογλάκης, Σμυρνιώτης 6, Αγγελακόπουλος, Γεωργίου 5, Ρουσσόπουλος 1, Κολλύρης 3, Πάντος 9, Γιαννακούρας 1.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ : Παντελάκης, Κοντός 3, Χατζηαλεξανδρής 3, Φάμπατς 12, Μπαρμπαράκης 2, Τσέτσος, Ορφανόπουλος, Τσικριτέας 2, Κωστάπαππας, Παναγόπουλος 2, Αϊβαλιώτης 1, Μπινιάρης 4, Μπελεχρής, Δούγιας 1, Γεωργίου, Κραουνάκης.