Με 11 σκόρερς, ο ΠΑΟΚ πέτυχε 28 γκολ και κέρδισε τον μαχητικό Ζαφειράκη - greekhandball.com

Με 11 σκόρερς, ο ΠΑΟΚ πέτυχε 28 γκολ και κέρδισε τον μαχητικό Ζαφειράκη

O ΠΑΟΚ ξεπέρασε τον αποκλεισμό του από τον Δούκα στο Κύπελλο και πέτυχε νίκη επί του Ζαφειράκη Νάουσας με 28-25 για το πρωτάθλημα της  Handball Premier.

Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, το προβάδισμα στο σκορ ήταν συνεχές από το ξεκίνημα, ολοκλήρωσε με 17-11 υπέρ του το πρώτο ημίχρονο, ανέβασε τη διαφορά στα 7 γκολ στο 35΄ ( 19-12 ) και αφυπνίσθηκε όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ( 24-21 στο 50΄ ), για να φθάσουν στο τελικό 28-25 απέναντι σε αγωνιστική, έως το τέλος, ομάδα.

Η πολυφωνία στο σκοράρισμα, ανέδειξε 11 διαφορετικούς σκόρερς για τον ΠΑΟΚ με τον Πάνο Γούσιο να εμπιστεύεται όλους τους παίκτες του και να βρίσκει λύσεις σε κάθε συνθήκη της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τους Θεοδωρόπουλο, Ρότζιο, Μισαηλίδη να σκοράρουν από 5 φορές.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 7-4, 11-6, 13-9, 17-11 ( ημίχρονο ), 19-12, 19-14, 22-17, 24-21, 26-22, 28-25.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαϊδης 2, Παπάζογλου, Τζωρτζίνης 1, Αποστόλου, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 5, Καβουσανάκης 2, Τριανταφυλλίδης Δ. 5, Λαδάκης 5, Τριανταφυλλίδης Αν. 1, Γιαβασίδης.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Αθανασίου 1, Μπόλας 1, Τσουκαλάς, Τζουβάρας, Τσαγκεράς 2, Θεοδωρόπουλος 5, Ρότζιος 5, Μισαηλίδης 5, Αποστολίδης 4, Γαλίτης, Μίλοβιτς 1, Βαφείδης, Τσάτσας 1, Δασκαλόπουλος, Λόλας.

Διαιτητές: Νικολαϊδης- Λινάρδος, Δίλεπτα: 7-1, Πέναλτι: 5/5-3/2