Επικράτηση του Αρη Νίκαιας σε βάρος της ΑΕΚ στους Εφήβους - greekhandball.com

Επικράτηση του Αρη Νίκαιας σε βάρος της ΑΕΚ στους Εφήβους

Ο Αρης Νίκαιας επικράτησε με 23-19 της ΑΕΚ σε αγώνα για το πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΧΑ με πρώτο σκόρερ τον Καλαμπόκη που σημείωσε 8 τέρματα.

Από την ΑΕΚ, ο Βαρδαξόπουλος με 6 γκολ, στήριξε την ομάδα του στο σκοράρισμα.

Εως το 20΄ το ματς είχε απόλυτη ισορροπία, στη συνέχεια ο Αρης Νίκαιας πήρε διαφορά 2-3 γκολ, αλλά, η ΑΕΚ αντέδρασε και στο 50΄ προηγείτο με 16-14. Με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης Νίκαιας κατέκτησε την νίκη.

Εξαιρετικός ο γκολκίπερ του Αρη Ν., Παπαδόπουλος, με πληθώρα αποκρούσεων απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του, αναδείχθηκε σε καλύτερο παίκτη του αγώνα, με 3 αποκρούσεις πέναλτυ και ποσοστό στο 48%.

Πολύ καλός και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Ρασπίτσος, ο οποίος επίσης αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του και είχει ποσοστό 40% στις επεμβάσεις.

Σουρμελίδης, Δημητριάδης, Ξυπνητός  είχαν παίξει, όπως και ο Ρασπίτσος, στον περσινό τελικό των Εφήβων με τον Αρη Ν. και τώρα αγωνίζονται με την περσινή πρωταθλήτρια ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα : 1-2, 2-2, 4-4, 6-6, 9-6, 11-9 ( ημίχρονο ), 11-10, 12-13, 13-15, 14-16, 18-17, 23-19.

Διαιτητές :   Λεφάκης-Καρυδάκης

Δίλεπτα :    4-2                 Πέναλτυ : 4/4, 4/1

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ : Σ.Αργυρός , Αλωπούδης 5, Βουλγαρόπουλος, Γαλάνης, Ασβεστάς 3, Παπαδόπουλος, Η.Αργυρός, Πατσουλίνης, Παϊπάης 6, Καλαμπόκης 8, Σιμόπουλος 1, Τσαρμπόπουλος, Μπλουχάρης, Ασλανίδης.

ΑΕΚ : Ρασπίτσος, Βρεττός , Βαρδαξόπουλος 6, Πολυζωγόπουλος 4, Κοτζιάς, Πολυμέρης, Σεβαστάκης, Ξυπνητός 4, Σουρμελίδης, Παππάς 1, Δημητριάδης, Ραράκος, Ρούτσιας, Ματεντζόγλου 2, Βούλγαρης, Σφακιωτάκης 2.