Ο ανεβασμένος Ζαφειράκης πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς με τον μαχητικό Δούκα - greekhandball.com

Ο ανεβασμένος Ζαφειράκης πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς με τον μαχητικό Δούκα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ζαφειράκη, αυτή τη φορά στη Νάουσα, σε βάρος του φορμαρισμένου Δούκα με 33-30.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Θεοδωρόπουλος του Ζαφειράκη με 10 γκολ ενώ ο Στεφανίτσης ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης του Δούκα με 9 τέρματα.

Αμφίρροπη συνάντηση στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προηγούνται στην ανάπαυλα με 15-14.

Στην επανάληψη ο Δούκας προηγήθηκε με 21-22 στο 42’, όμως ο Ζαφειράκης με επί μέρους σκορ 9-4 πέρασε μπροστά στο 54’ με τέσσερα τέρματα, 30-26 και κράτησε το προβάδισμα και την νίκη.

Χαρακτηριστικό ότι ο Ζαφειράκης κέρδισε 8 πέναλτυ και ευστόχησε σε όλα.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 7-6, 10-9, 12-12, 15-14 (ημίχρονο), 19-18, 20-20, 22-22, 26-24, 30-27, 33-30.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληγιάννης): Αθανασίου 1, Μπόλας 3, Κανιζάι, Τζουβάρας, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 10, Μπουμπουλέντρας, Ροτζιος, Μιχαηλίδης 2, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 1, Γαλίτης, Μίλοβιτς 7, Τσάτσας 4, Λόλας 5, Τσουκαλάς.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης): Παγιάτης 4, Χατσατουριάν, Μπατής, Τσακουρίδης 6, Παναγιώτου 4, Νικολίνταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 3, Ντούνης, Χαριτωνίδης, Γκάσεβιτς 1, Κολλύρης, Πάνου 3, Δικαιούλιας, Στεφανίτσης 9, Μποροντάι.

Διαιτητές : Λινάρδος-Νικολαϊδης

Δίλεπτα 4-4, Πέναλτι: 8/8, 4/3