Πρόκριση για τα κορίτσια με το εθνόσημο ! - greekhandball.com

Πρόκριση για τα κορίτσια με το εθνόσημο !

Η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών, έχασε με 22-21 από την Βοσνία, αλλά, χάρη στη νίκη της με 23-21 στον αγώνα της προηγούμενης Πέμπτης, πέρασε στη β’ φάση των πλέϊ οφ  του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος 2023 !

Καταπληκτική ήταν η γκολκίπερ Μάγδα Κεπεσίδου με 15/17 επεμβάσεις ( 40 % ) , εκ των οποίων 9/19 από τα 6 μέτρα (47%) και οι 2 σε πέναλτι, ενώ συνολικά η Εθνική μας ήταν εξαιρετική αμυντικά, ειδικά δε στο δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 12-8.

Η Εθνική πλέον θα περιμένει τον αντίπαλο της για τα ματς του Απριλίου που θα είναι μετά από κλήρωση μία εκ των δέκα τελευταίων ομάδων του EURO 2022 που διεξάγεται 4-20 Νοεμβρίου, συν την Τσεχία

Η Ελλάδα έχανε με 14-8 στο 26΄, 17-13 στο 38΄και 18-15 στο 40΄, αλλά, στο 46΄ ισοφάρισε σε 18-18 ενώ παρά το εκ νέου προβάδισμα της Βοσνίας με 20-18 (50’) και 21-19 (51’) η Εθνική έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (21-21) στο 58’ με δύο τέρματα της Αργυροπούλου, διατηρώντας παράλληλα ανέπαφη την εστία της σχεδόν όλο το τελευταίο δεκάλεπτο. Το γκολ της Βοσνίας που έκρινε το ματς με 22-21 ήρθε όταν όλα είχαν κριθεί, από την Ντέμιτς στο 59:45.

Δηλώσεις στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ

Παναγιώτης Μεσσήνης (ομοσπονδιακός τεχνικός): «Η άμυνα 5-1 και η Μάγδα ήταν τα δύο καθοριστικά στοιχεία που μας έδωσαν την πρόκριση. Όλα τα κορίτσια ήταν εκπληκτικά στο Β’ ημίχρονο με καθαρό μυαλό και μεγάλα ψυχικά αποθέματα. Ξέραμε ότι θα είναι πολύ δύσκολο και ήμασταν προετοιμασμένοι ότι μπορεί να χρειαστεί να κάνουμε και πάλι ανατροπή. Μπορεί να χάσαμε πάλι κάποια σουτ, αλλά η ενέργεια και η θέληση των κοριτσιών κάλυψαν την όποια αστοχία είχαμε. Θέλω να πω ότι αυτή η γενιά χρειάζεται την προσοχή μας, αλλά περισσότερο θα πρέπει οι ίδιες οι αθλήτριες να συνειδητοποιήσουν τις δυνατότητες τους. Κλείνοντας θέλω να πω ότι όλη η Εθνική ομάδα, οι αθλήτριες και προπονητές αφιερώνουμε την πρόκριση στη μνήμη της Μαίρης Ταράση, μία νέα κοπέλα που έφυγε τόσο πρόωρα από τη ζωή».

Μάγδα Κεπεσίδου : «Η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκαμε συγκεντρωμένα και ειδικά σήμερα που ξέραμε τον αντίπαλο θα έπρεπε να το είχαμε κάνει. Πήραμε την πρόκριση με ένα μέτριο παιχνίδι από μέρους μας και αυτό είναι σημαντικό. Αν ήμασταν πνευματικά πιο έτοιμες θα μπορούσαμε να είχαμε προκριθεί ευκολότερα. Θα ήθελα να αναφερθώ στην πολύ ωραία αθλητική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι Βόσνιοι φίλαθλοι που πιστεύω ότι βοήθησε στο να γίνει δύο ανταγωνιστικά παιχνίδια».

Πέννυ Αργυροπούλου : «Δεν κάναμε το ξεκίνημα που θα θέλαμε. Υποπέσαμε σε πολλά λάθη κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ευτυχώς στα κρίσιμα σημεία βρήκαμε το ρυθμό μας και πήραμε την πρόκριση που τόσο πολύ επιθυμούσαμε. Οφείλουμε να δουλέψουμε πάνω στα λάθη μας, ώστε να είμαστε απόλυτα προετοιμασμένες για τη Β’ φάση των πλέι οφ τον Απρίλιο».

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-5, 10-7, 13-8, 14-9 (ημίχρονο ), 16-11, 18-15, 18-17, 20-18, 21-19, 22-21

ΒΟΣΝΙΑ (Χάτζοβιτς): Α. Γκουντέλι, Λατίφοβιτς, Ράιλιτς, Βράνσιτς 3, Κολάσινατς 4, Τόπτσιτς, Μ. Γκουντέλι 7, Ντέμιτς 5, Νταούτοβιτς 1, Κούλιτς, Μπόσνιακ 1, Γκαβρίλοβιτς, Μάγκιτς, Πίντρο, Αλίκαντιτς, Τόπιτς 1.

ΕΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 2, Ζενέλι, Ζυγούρα 4, Κυρικλίδου, Τσικνάκη, Φράγκου 2, Ν. Κεπεσίδου 1, Ντιμτσούδη, Μανιά 3, Κωστοπούλου, Κερλίδη 4, Στουγιαννίδου 2, Τροχίδου, Αργυροπούλου 3, Καραμάνου.

Διαιτητές: Ιβάνοβιτς- Βούισιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Ομπούτσινα (Σερβία)

Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 8/6, 1/0