Εμεινε με το ''αχ ...'' η Δράμα, πήρε πόντο ο Δούκας... - greekhandball.com

Εμεινε με το ''αχ ...'' η Δράμα, πήρε πόντο ο Δούκας...

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Δράμα όπου οι γηπεδούχοι και ο Δούκας έμειναν στο 29-29 σε συνάντηση για την 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Πέντε δεύτερα πριν τη λήξη, με σουτ από δύσκολη γωνία, ο Τουνγκελίδης είχε την ευκαιρία να χαρίσει την νίκη στη Δράμα, αλλά, δεν τα κατάφερε και έμεινε το 29-29 ως τελικό αποτέλεσμα.

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πυκνές και τα συναισθήματα δυνατά για τους αντιπάλους, όμως, παρά την προφανή βελτίωση της η Δράμα δεν κατάφερε να φθάσει στη νίκη ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν αξιοποίησαν την βελτίωση τους στην επανάληψη.

Ο Τόσκας στην ημέρα των 18ων γενεθλίων του έβαλε 8 γκολ και ο Παπαγεωργίου 7 για την Δράμα ενώ ο Δούκας είχε ως πρώτους σκόρερς Γιάντσα και Παναγιώτου οι οποίοι σκόραραν από 6 φορές.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Δούκας προηγήθηκε  (3-6) στο 6ο λεπτό στη συνέχεια όμως η Δράμα κυριάρχησε και προηγήθηκε  10-6 με σερί 7-0 στο 15' και 13-8 στο 26',  εκμεταλλευόμενη το επιθετικό μπλακ άουτ των φιλοξενούμενων και (πέτυχαν 20 λεπτά μόλις 2 γκολ).

Το επιθετικό ξέσπασμα του Δούκα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης τον έβαλε μπροστά με 14-15 στο 34’ με επιμέρους σκορ 7-1 και το παιχνίδι πήρε «φωτιά».

Η Δράμα προηγήθηκε 27-25 στο 56.30, αλλά, στο 58.40'' αν και έχανε ο Δούκας με 29-28, ισοφάρισε με τον Τζηρά.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 10-6, 12-7, 12-8, 13-10 (ημίχρονο), 16-15, 17-19, 19-22, 23-24, 27-25, 29-29.

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου 1, Μπάρμπας, Μωραΐτης 2, Χαϊτίδης, Πολύδωρος, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίνογλου, Τορνικίδης, Τόσκας 7, Τουνγκελίδης 4, Καβάζης, Παπαγεωργίου 8, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σινά.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 2, Παναγιώτου 6, Γερουλάνος 2, Αναστασίου 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης, Γκάσεβιτς 1, Κολλύρης, Πάνου 4, Δικαιούλιας, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/3-2/3.