Η Αρτα αναγεννάται, κέρδισε και στο Πανόραμα με τις Ελληνίδες της στο προσκήνιο - greekhandball.com

Η Αρτα αναγεννάται, κέρδισε και στο Πανόραμα με τις Ελληνίδες της στο προσκήνιο

Η Αναγέννηση Αρτας επιστρέφει δυνατή σε ρόλο πρωταγωνιστικό στην Α1 Γυναικών και με υψηλό ηθικό μετά την ευρωπαϊκή πρόκριση της σε βάρος της βουλγαρικής Μπιάλα ( με 2 ματς εκτός έδρας, μάλιστα ), κέρδισε και για το πρωτάθλημα με 33-31 το Πανόραμα εκτός έδρας.

Από το 20΄ και έπειτα, η Αρτα απέκτησε ισχνό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο όμως διεύρυνε στα τρία τέρματα στο 45΄ με 26-23 και εντέλει, κρατώντας τον πρώτο λόγο στο ματς, επιστρέφει νικήτρια στην πόλη της Ηπείρου με 33-31.

Η εμπειρία της Αρτας ''μίλησε'' στο τελευταίο λεπτό, καθώς στο 59΄ προηγείτο με 32-31 και το Πανόραμα είχε την μπάλλα δική του και παίκτρια παραπάνω, αλλά, η Καραβέλη αστόχησε σε  εξάμετρο  στο τελευταίο δευτερόλεπτο διαμορφώθηκε το τελικό 33-31 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στα χαρακτηριστικά του αγώνα το γεγονός ότι η Προκοπίδου έπαιξε απέναντι στην παλιά ομάδα της, βάζοντας 6 γκολ για την Αρτα.

Από 6 γκολ για το Πανόραμα, Ροντρίγκες, Κουλούρη και Αμανατίδου, στα 4 περιορίσθηκε αυτή τη φορά η Αμπίλντα ενώ η Αρτα είχε 15 τέρματα από τις πολύπειρες Μούρνου και Νούλα, με τις Ελληνίδες παίκτριες της να είναι σε ρόλο πρωταγωνιστικό.

Τα πεντάλεπτα : 2-2, 3-4, 7-6, 10-9, 11-13, 14-15 ( ημίχρονο ), 16-18, 21-22, 23-26, 25-28, 28-31, 31-33.

Διαιτητές : Θεοδοσίου-Παπούλιας

Δίλεπτα :    4-5            Πέναλτυ : 2/2, 4/2

ΠΑΝΟΡΑΜΑ : Φλώρου, Λύτρα, Λιούκα 3, Εμμανουηλίδου, Γ.Παπαδοπούλου, Τσαρτσίου 2, Αμανατίδου 6, Κουκλοτίδου 1, Μήγγα 2, Νικολάου, Καραβέλη, Βράμπα, Ροντρίγκες 6, Κουλούρη 6, Αμπίλντα 4, Α.Παπαδοπούλου 1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ : Κολλύρη, Ναντότσι 2, Σκάρα, Νούλα 6, Σπυριδοπούλου 1, Μούρνου 9, Σαϊντοβα, Τσερέπη 1, Σουρχάν 6, Προκοπίδου 6, Τσεβτκόφσκα , Μετέλσκα 2.