Με την αύρα του ''Βραζιλιάνου'', η ΑΕΚ έκανε το 3Χ3 - greekhandball.com

Με την αύρα του ''Βραζιλιάνου'', η ΑΕΚ έκανε το 3Χ3

Ο Ηλιόπουλος ήλθε με...φόρα από το ματς της Μίκρας με την Πυλαία, ο Κεδέρης επιστρέφει δριμύτερος, ο Αρσιτς έβαζε '' στοπ '' και με την εγρήγορση του Αλβανού από τον πάγκο όπως και με την αύρα του '' Βραζιλιάνου '' Παύλου Παπαϊωάννου, του Ροδίτη παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της, η ΑΕΚ είχε ενέργεια, αξιοποίησε την υπεροχή της σε ποιότητα  και νίκησε στο ( κατάμεστο από το κοινό της ) ΟΑΚΑ τον Αερωπό Εδεσσας με 28-21.
Αυτή ήταν η η τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος για την Ενωση που συνάντησε προβλήματα έως το 25΄ από τον μαχητικό Αερωπό, καθώς, μάλιστα  έκανε πολλά λάθη στην επίθεση σε αυτό το διάστημα ενώ δυσκολευόταν στην οργάνωση του παιχνιδιού.
Με τον Μαντάλινιτς επηρεασμένο από τον πρόσφατο τραυματισμό του  να μην  είναι σε καλή κατάσταση, η ΑΕΚ άργησε αλλά βρήκε ρυθμό, παίζοντας αυτή τη φορά από τα πλάγια, στηριζόμενη στην πιεστική και πειθαρχημένη άμυνα της που φαίνεται ότι θα είναι το ατού της στην εφετινή σεζόν.
Στην επανάληψη ο Αερωπός βρέθηκε πίσω με 8 γκολ (  24-16 ), πλησίασε σε 24-20 με σερί 4-0, όμως, δεν μπορούσε να πετύχει τίποτα περισσότερο απέναντι σε πληρέστερο αντίπαλο.
Ο Μποκάρεφ είναι σταθερή αξία για τον Αερωπό, ελπιδοφόρος ο Μουμτζιδέλλης.

Τα πεντάλεπτα : 2-3, 4-5, 5-6, 8-8, 12-10, 15-12 ( ημίχρονο ), 18-13, 21-14, 23-15, 24-18, 25-20, 28-21.
Διαιτητές : Καρυδάκης-Γιακαλής
Δίλεπτες : 6-5, Πέναλτυ : 4/3, 1/1.

ΑΕΚ :   Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ, Ζίφκοβιτς 4, Κεδέρης 8, Παπαδιονυσίου 1, Αλμέϊδα, Λιάπης 2, Ρογκούλσκι 3, Μαντάλινιτς 2, Λέμος 1, Κοτσιώνης 1, Νικολαϊδης, Ηλιόπουλος 5, Τσιτόμπι 1, Αρσιτς.

ΑΕΡΩΠΟΣ : Βέρεμτσουκ, Γεωργαλής, Κωστακίδης 2, Τσέλιος, Παπαγιάννης, Μπούλκιν, Μαυροδουλάκης 5, Μουμτζιδέλλης 3, Αθανασιάδης 2, Γάτσης 1, Μίγγας, Τοτίδης, Μυλωνάς, Κράλλης 2, Μποκάρεφ 6.