Ιβάν έκοβε, Στίπε έβαζε, δίκαιη νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι με Ολυμπιακό - greekhandball.com

Ιβάν έκοβε, Στίπε έβαζε, δίκαιη νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι με Ολυμπιακό

Καλύτερη η ΑΕΚ, έφθασε δίκαια στη νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, με 25-22 στο ΟΑΚΑ, με τη συμπαράσταση του κόσμου της που της έδωσε ώθηση για την επιτυχία απέναντι στον πρωταθλητή , στο ματς της πρώτης αγωνιστικής της Handbal Premier.

Το ήθελε περισσότερο και το πήρε.

Η Ενωση, που έδειξε ότι είναι αποφασισμένη να πάρει και πάλι τα σκήπτρα, επικράτησε σε ένα σπουδαίο ματς χάρη στην καλή άμυνα και το πείσμα για επιτυχία, με δύο νεοαποκτηθέντες, τον Κροάτη αριστερό ίντερ Στίπε Μαντάλινιτς ( πέτυχε 9 γκολ ) και τον Λευκορώσο τερματοφύλακα Ιβάν Μάτσκεβιτς ( έκανε 15 επεμβάσεις ) να εντυπωσιάζουν.

Μάλιστα, ο Μαντάλινιτς αποχώρησε τραυματίας στην ποδοκνημική στο 46΄ ενώ είχε ήδη σημειώσει 9 από τα 19 γκολ της ομάδας του.

Ο Τσιτόμπι οργάνωσε με επιτυχία το παιχνίδι της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε την αίσθηση ότι θα ενισχύσει ουσιαστικά την ομάδα του.

Πολύ καλός από τον Ολυμπιακό ο Αυστριακός Βέμπερ με 9 τέρματα ενώ στο δεύτερο μέρος ο συμπατριώτης του Μπάουερ με 8 επεμβάσεις, βοήθησε, έπιασε δύο πέναλτυ ( Κεδέρη και Μαντάλινιτς ) αλλά δεν ήταν αρκετός.

Από την αρχή, η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 στο 9΄, αλλά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-4 στο 11΄.

Στο ημίχρονο, η Ενωση πήγε στα αποδυτήρια με 13-11 ενώ στην επανάληψη υποχρέωσε τον Ολυμπιακό να περιορισθεί σε μόλις 2 τέρματα σε 15 λεπτά και αφού πέρασε μπροστά με 17-12 στο 37΄, κράτησε το προβάδισμα ( 18-13 στο 43΄, 19-14 στο 47΄, 22-16 στο 51΄ ).

Οι αλλαγές στο σχήμα άμυνας από τον προπονητή του Ολυμπιακού, συνετέλεσαν ώστε να οδηγηθεί σε λάθη η ΑΕΚ που από τα 6 γκολ είδε τη διαφορά να πέφτει στα 3 ( με το 23-20 από τον Βέμπερ στο 55΄).

Η ΑΕΚ επανέφερε το +5 (25-20) με τους Γιούκιτς και Τσιτόμπι στο 56’ και ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Οστρούσκο και Δομπρή για το 25-22 στο 59’, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Άρσιτς απέκρουσε το πέναλτι του Παπαδόπουλου σε... νεκρό χρόνο.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 9-6, 10-7, 11-9, 13-11 (ημίχρονο ), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-22

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαϊδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 4, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/3