Το Σούπερ Καπ στον Ολυμπιακό με ηγέτη τον Βέμπερ ! - greekhandball.com

Το Σούπερ Καπ στον Ολυμπιακό με ηγέτη τον Βέμπερ !

Ο Ολυμπιακός, μετά το πρωτάθλημα, κατέκτησε και το Σούπερ Καπ καθώς κέρδισε με 30-24 την Πυλαία στο κλειστό της Ηλιούπολης,  στην αναβίωση του θεσμού μετά από 23 χρόνια.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ψηφίστηκε από τους εκπροσώπους των ΜΜΕ ο δεξιός εξτρέμ των «ερυθρολεύκων» Ρόμπερτ Βέμπερ που ήταν και πρώτος σκόρερ  με 8 γκολ.

Αυτός είναι ο έκτος τίτλος του Ολυμπιακού, μετά τα τρία Πρωταθλήματα και τα δύο Κύπελλα που έχει κατακτήσει.

Ηδη, από το ημίχρονο, οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο σκορ με 16-12 καθώς απέκτησαν διαφορά μετά το 11-11 στο 24'  ενώ στην επανάληψη κράτησαν σταθερά το προβάδισμα και μάλιστα αντέδρασαν όταν η Πυλαία μείωσε σε 20-19 στο 42΄ και προηγήθηκαν με 5 γκολ ( 24-19 ) στο 49΄ για να κλείσουν τη συνάντηση με το τελικό 30-24 με τον Γκράτζαν να διαμορφώνει στο 58.45'' το τελικό σκορ.

Ελειψαν από την Πυλαία οι περιφερειακοί Στογιάνοβιτς και Σεϊρεκίδης, που είναι ανέτοιμοι καθώς προέρχονται από σοβαρούς τραυματισμούς.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-4, 7-5, 10-10, 12-11, 16-12 (ημίχρονο ) 18-14, 20-17, 22-19, 24-20, 27-23, 30-24.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 2, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούσκο 1, Γκράτζαν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΠΥΛΑΙΑ  (Μπάμπης Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης 1, Ζαφείρης 2, Μανωλούδης 2, Μέτσης 2, Τσαμεσίδης 2, Καραγκιοζόπουλος, Λατσάκου 3, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 1, Τσορτέκης, Μπάτζιος 7, Αλεξανδρίδης 4, Κυριακίδης, Συγγιρίδης, Γιορανίδης, Αλατσατιάνος.

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Παρατηρητές : Νικολίτσας- Αντωνόπουλος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/4-1/2