Σπουδαία νίκη της Ηλιούπολης επί της ΑΕΚ ! - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη της Ηλιούπολης επί της ΑΕΚ !

Η Ηλιούπολη 2006 πέτυχε σπουδαία νίκη στην πρώτη εμφάνιση της σε τελική φάση Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 30-27.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με την ΑΕΚ καλύτερη στο πρώτο μέρος και την Ηλιούπολη 2006 να αντιδρά στην επανάληψη, να περνά μπροστά στο σκορ με 4 γκολ διαφορά ( 25-21 ) και να φθάνει εντέλει στη νίκη παρά το ξέσπασμα της Ενωσης που ισοφάρισε σε 27-27.

Στα τελευταία 70 δευτερόλεπτα, οι αποκρούσεις της Μαρούλη και τα γκολ της Καραγρηγορίου έκριναν το παιχνίδι υπέρ της Ηλιούπολης 2006.

Η ΑΕΚ διαμαρτύρεται γιατί στο 49΄50΄΄  δε μέτρησε τέρμα που πέτυχε και με το οποίο θα γινόταν το 21-20 υπέρ της ενώ υποστηρίζει ότι από λάθος συνεννόηση διαιτητή-γραμματείας χρεώθηκε άδικα με μία επιπλέον  δίλεπτη ποινή σε εκείνο το σημείο. Οι κριτές δεν είδαν το δίλεπτο που υπέδειξαν οι διαιτητές σε βάρος παιχτριας της ΑΕΚ, η οποία όμως είχε βγει από τον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια, κι ενώ παιζόταν το παιχνίδι, ο πάγκος της ΑΕΚ ζήτησε να ενημερωθεί για το χρόνο εισόδου της αθλήτριας, αφού δεν υπήρχε η σχετική κάρτα με το χρόνο εισόδου της αθλήτριας στο παιχνίδι. Οι κριτές είπαν στον πάγκο ότι δεν υπήρχε δίλεπτο, η αθλήτρια μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, η ΑΕΚ πέτυχε τέρμα, με αποτέλεσμα ο προπονητής της Ηλιούπολης να διαμαρτυρηθεί. Οι διαιτητές πήραν τη φάση επάνω τους, ακύρωσαν το τέρμα, τιμώρησαν με επιπλέον δίλεπτο την ΑΕΚ, και η μπάλα δόθηκε σωστά στην Ηλιούπολη, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά της ΑΕΚ, που ακολούθησε τις οδηγίες της γραμματείας.

Τα πεντάλεπτα :  1-2, 2-6, 5-7, 5-9, 6-10, 10-13 ( ημίχρονο ), 12-15, 16-17, 20-20, 22-21, 26-24, 30-27.

Διαιτητές : Μερτινιάν-Καρυδάκης.

Δίλεπτα  : 6-7   , Πέναλτυ : 5/4, 3/3.

ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 2006 : Μαρούλη, Καραγρηγορίου 3, Σιώρη 6, Σ.Μωραϊτη, Α.Μωραϊτη, Κωστούλα, Βασιλείου, Αμπατζή 5, Υφαντή 5, Χατζηλιάδου 6, Λουρίδα 5, Πανταζή, Αλάμαρα, Κοντογιάννη.

ΑΕΚ : Δημητριάδη 1, Φιλιππίδου, Λως, Ζούμα, Ζιλά, Τσαντάκη 2, Βερβέρη 1, Ρωμανού, Δρουγκίδου , Κάτσικα, Λυτρίβη 11, Μετάϊ 4, Σαρκίρη 6, Ζαφειροπούλου 2.