Ο Ολυμπιακός με σούπερ Κοτανίδη και άμυνα νίκησε την ΑΕΚ με 29-26 στην παράταση ! - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός έφθασε, μετά από συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα,  σε νίκη με 29-26 στην παράταση σε βάρος της ΑΕΚ, ξεκινώντας ως φιλοξενούμενος ( αν και η έδρα θα είναι κοινή και η μόνη διαφορά προκύπτει από το γεγονός ότι θα υπάρχουν κάθε φορά φίλοι μόνο της γηπεδούχου στις εξέδρες ) τη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου τελικού ο γκολκίπερ Κοτανίδης, με 19 αποκρούσεις στο ενεργητικό του ( ανάμεσα τους και 2 πέναλτυ ) ενώ Οστρούτσκο, Μοντόρο, Δομπρής πέτυχαν καίρια τέρματα για τον Ολυμπιακό ( συνολικά 17 από τα 29 ) και η άμυνα των νικητών ήταν εξαιρετική και εγκλώβισε τους αντιπάλους της.

Χαρακτηριστικό είναι ότι οι παίκτες της ΑΕΚ ( που είχαν δέκα λεπτά χωρίς γκολ στο πρώτο μέρος...) έκαναν 16 λάθη έναντι μόλις 9 του Ολυμπιακού ενώ οι ΄΄ ερυθρόλευκοι ΄΄ έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και οι Ενωσίτες, που ήταν νευρικοί και άστοχοι, μόλις 3.

Αν σε αυτά τα στοιχεία, προσθέσει κανείς το γεγονός ότι η ΑΕΚ σε ελάχιστες περιπτώσεις κατάφερε να επωφεληθεί από το γεγονός ότι κέρδισε 8 δίλεπτες ( έναντι 2 του Ολυμπιακού ) πετώντας στην ουσία το αριθμητικό πλεονέκτημα της, όπως και ότι ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ ( με διαφορά που έφθασε και τα 5 γκολ ), υπάρχει σαφής εικόνα για το ματς.

Στον ημιτελικό του Κυπέλλου στην Κοζάνη, την περασμένη Παρασκευή, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει του Ολυμπιακού ενώ στο πρωτάθλημα οι δύο ομάδες είχαν έλθει ισόπαλες στις δύο συναντήσεις τους στην κανονική περίοδο.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει γρήγορα, αλλά, δεν βρήκε ρυθμό και δεν είχε καθαρό μυαλό, λύσεις και ιδέες απέναντι στον Ολυμπιακό που έδειξε καλύτερο ψυχισμό, έστω και αν ο Αντζελιτς με 13 επεμβάσεις, ο Μυλωνάς και ο Κεδέρης ( με 7 γκολ ο καθένας, με τον Κεδέρη να σκοράρει 6 φορές με πέναλτυ με ευστοχία 100% ) προσπάθησαν να στηρίξουν την ομάδα τους που είχε ζητήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού και έμεινε με τον Πλάθα δίχως γκολ και συνολικά με μόλις 5 γκολ από τους ξένους παίκτες της…

Στην πράξη, η ΑΕΚ σε όλο το ματς δεν πέρασε ούτε μία φορά μπροστά στο σκορ, δεν έβγαλε αντίδραση για την ήττα από την Πυλαία στον τελικό του Κυπέλλου και προβλημάτισε, αν και έδειχνε ότι είχε τη δύναμη να '' γυρίσει '' το παιχνίδι, καθώς κάλυψε σε 4 περιπτώσεις διαφορά 3 έως και 5 τερμάτων σε βάρος της.

Νευρικότητα στο ξεκίνημα, με αρκετά φάουλ και λάθη ωστόσο στο 5.37΄΄ ο Ολυμπιακός ( με εξαιρετικό τον Σλαβούλιτσα ) προηγήθηκε 3-1, αλλά, η ΑΕΚ απάντησε και στο 7.25΄΄ έφερε το σκορ στο 4-4 με 2 γκολ του Μυλωνά, ο οποίος είχε όμορφες εμπνεύσεις.

Ο ασταμάτητος Μοντόρο πρωταγωνίστησε στην ανάκαμψη των ΄΄ ερυθρόλευκων΄΄ που πέρασαν μπροστά με  τρία γκολ διαφορά, 4-7, στο 10΄ , καθώς, ο πανύψηλος παίκτης του Ολυμπιακού ευστόχησε και στις τρείς προσπάθειες που ανέλαβε.

Με τον Κοτανίδη να είναι εξαιρετικός ( ήδη είχε 4 αποκρούσεις στο ενεργητικό του στα πρώτα 11 λεπτά ), ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, ωστόσο, δεν απέφυγε τα λάθη από την πίεση της ΑΕΚ που σταδιακά ισορρόπησε

Στο 14.42΄΄ο Κεδέρης μείωσε σε 7-8 λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, με το πρώτο γκολ στην επανεμφάνιση του 7 μήνες μετά από τον τραυματισμό του στο γόνατο ενώ μετά από  3.20΄΄ χωρίς γκολ, ο Δομπρής σημείωσε το 7-9 ( 9 γκολ σε 13 σουτ έως εκείνο το σημείο για τον Ολυμπιακό, με πολύ καλή ευστοχία ) και η διαφορά πήγε και πάλι στα 3 γκολ στο 20΄ και πάλι με τέρμα του Δομπρή ( 7-10 ).

Με την κόντρα από τον Μπάγιο στο 21.10΄΄ ήλθε το 7-11 με την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι για την ΑΕΚ και σερί 3-0, με την Ενωση να είναι για 7 λεπτά δίχως γκολ στο ενεργητικό της…

Στο 24.19΄΄ σκόραρε ξανά η ΑΕΚ, με τον Μυλωνά ( 8-11 ) βρίσκοντας σχεδόν μετά από ένα δεκάλεπτο τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα ενώ στο 25΄ από την  δεύτερη αποβολή του Μοντόρο ο Ολυμπιακός απέκτησε ένα σοβαρό πρόβλημα.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πήγε και πάλι τη διαφορά στα 4 γκολ ( 8-12 ) στο 26΄ ενώ μόλις στο 28.13΄΄ ο Μόγια πέτυχε το πρώτο τέρμα του στο παιχνίδι και μείωσε σε 9-12 ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 10-12 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο στη Χαλκίδα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με 4 γκολ ( 10-14 ) στο 32.21΄΄ , δείχνοντας αποτελεσματικότητα και αποφασιστικότητα, με τον Κοτανίδη να συνεχίζει να έχει απόδοση υψηλού επιπέδου.

Η ΑΕΚ πλησίασε στα 2 γκολ στο 37.10΄΄  γράφοντας με πέναλτυ του Κεδέρη το 12-14 ενώ το ματς διεκόπη στο 38΄ για λίγα λεπτά, μάλιστα, με αποχώρηση της αποστολής του Ολυμπιακού στα αποδυτήρια, μετά από αντεγκλήσεις και περιορισμένη ένταση που δημιουργήθηκε με την εξέδρα, με την ψυχραιμία εντέλει να επικρατεί.

Ο Αντζελιτς που ήδη, σχεδόν, από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου είχε περάσει στη θέση του Μπουκοβίνα, με 6 αποκρούσεις έως το 41΄ , κράτησε την ΑΕΚ σε επαφή με το σκορ και βοήθησε ουσιαστικά την ομάδα του ώστε να πλησιάσει στο 1 γκολ, στο 14-15 στο 42΄ 02΄΄ ενώ ο Τζηράς ισοφάρισε σε 15-15 στο 42.35΄΄ και το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά από μηδενική βάση σε εκείνο το σημείο.

Με επιμέρους σκορ 3-0, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 18-15, με γκολ από τους Δομπρή, Οστρούτσκο, Παπαβασίλη στο  45.18΄΄ενώ η διαφορά ανέβηκε και πάλι στα 4 γκολ στο 46.37΄΄  από τον Μοντόρο.

Η αρνητική ψυχολογία της ΑΕΚ αποτυπώθηκε και στο σουτ άουτ του Μόγια σε κενό τέρμα ενώ ο Καραμπουρνιώτης ανέβασε τη διαφορά στα 5 γκολ ( 15-20 με σερί 5-0 στο 49.45΄΄ ).

Με δικό της επιμέρους 4-0 η ΑΕΚ ΄΄ ψαλίδισε ΄΄ την απόσταση από τον Ολυμπιακό στο 1 γκολ στο 55΄ ( 19-20 ), πιέζοντας ασφυκτικά τον αντίπαλο της.

Ο Οστρούτσκο πέτυχε το 19-21, ο Κοτανίδης απέκρουσε και πάλι σωτήρια, ο Τζηράς έκανε το 20-21 στο 57.20΄΄, σειρά του Αντζελιτς για σπουδαία επέμβαση και στο 59.13΄΄ ο Μόγια ισοφάρισε σε 21-21.

Στην εκπνοή του αγώνα και μετά από διαβουλεύσεις που διήρκεσαν σχεδόν δέκα λεπτά, η κανονική διάρκεια του τελικού ολοκληρώθηκε με την ρίψη από τον Μοντόρο που έστειλε την μπάλλα άουτ και οι ομάδες πήγαν στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας γρήγορα και πρακτικά, προηγήθηκε με 24-21 στο 63΄ 24΄΄( πάλι με σερί 3-0 ) και με 26-23 στο 67.20΄΄ ενώ μετά από κλέψιμο του Μοντόρο στο 68΄ η πειραϊκή ομάδα πήρε προβάδισμα με 24-27 με το πρώτο γκολ του  Πασσιά στο 69.03΄΄.

Παρά τα 2 εύστοχα χτυπήματα πέναλτυ του Κεδέρη, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με  29-26.

Από την ΑΕΚ έλειψε ο  τιμωρημένος Λέμος ενώ με τον Ολυμπιακό, αν και ήταν στον πάγκο, δεν έπαιξε ο Κανδύλας που είναι τραυματίας.

Τα πεντάλεπτα : 1-2, 4-7, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12  ( ημίχρονο ),  11-14, 12-15, 15-18, 15-20, 19-20, 21-21 ( κανονικός αγώνας ), 23-25, 26-29  ( παράταση ).

Διαιτητές : Νάσκος-Χαρίτσος.

Δίλεπτες :  2-8  ,  Πέναλτυ : 8/6, 1/1

ΑΕΚ ( Δημητρούλιας ) : Μπουκοβίνας, Τζηράς 4, Αραμπατζής 3, Ουγκάλντε 2, Κεδέρης 7, Πλάθα, Νικολαϊδης, Παπαδιονυσίου, Σέβελεφ, Καλόμοιρος, Μόγια 3, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Κοτσιώνης, Στεφάνοβιτς, Αντζελιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Καρασαββίδης ) : Κοτανίδης, Παπαδόπουλος 2, Μπάγιος 1, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 6, Μοντόρο 5, Πασσιάς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Αραπακόπουλος 1, Παπαβασίλης 1, Δομπρής 6, Μπούντιτς, Δεληχρήστος, Κανδύλας, Σλαβούλιτσα 4, Μπάουερ.