H Σταχτοπούτα Πυλαία έκανε το θαύμα των θαυμάτων και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της! - greekhandball.com

Η Πυλαία πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του ελληνικού χάντμπολ και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία της, στον πρώτο τελικό στον οποίο συμμετείχε στον θεσμό, απέναντι στο θηρίο, ΑΕΚ, επί της οποίας επικράτησε με 20-21, στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης της Κοζάνης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έγραψε σελίδα από τα... παραμύθια στο βιβλίο του αθλήματος στην χώρα μας και πανηγυρίζει επάξια την κατάκτηση του τροπαίου!

Το νεανικό και φιλόδοξο σύνολο της Πυλαίας, που απόψε δεν είχε τίποτα να χάσει, βρισκόταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, όμως στο 8ο λεπτό του αγώνα οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να αποκτήσουν το προβάδισμα (3-2). Στο 13ο λεπτό, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν εκ νέου (3-4). Για τα επόμενα δύο λεπτά, η ΑΕΚ ισοφάριζε και η Πυλαία έπαιρνε το προβάδισμα. Στο 17ο λεπτό, η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη, του μαέστρου της ανεπανάληπτης μέχρι σήμερα επιτυχίας της Πυλαίας, απέκτησε, για πρώτη φορά, διαφορά δύο τερμάτων στο σκορ (5-7). Η Πυλαία συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο, παρά την πίεση της Ένωσης, και στο 24ο λεπτό προηγήθηκε, επίσης για πρώτη φορά, με τρία τέρματα διαφορά (7-10). Κάθε λεπτό που περνούσε και η Πυλαία βρισκόταν μπροστά στο σκορ, ο ενθουσιασμός των νεαρών παικτών των Θεσσαλονικέων, που διψούσαν για διάκριση και την ονειρεύονταν, αυξανόταν. Η συγκλονιστική εμφάνιση του 20χρονου τερματοφύλακα της Πυλαίας, Μπαμπατζανίδη, ο οποίος είναι δανεικός από την ΑΕΚ, καθώς επίσης και η εξαιρετική ανασταλτική και επιθετική λειτουργία της ομάδας της Θεσσαλονίκης, που επέδειξε θάρρος και μαχητικότητα, οδήγησε στο 9-12 σκορ ημιχρόνου. Ενδεικτικό της αντίστασης που προέβαλε η Πυλαία είναι ότι η ΑΕΚ έχει σημειώσει λιγότερα από 9 τέρματα, στο πρώτο ημίχρονο, κατά την τρέχουσα σεζόν, μόνο στο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Γιούροφαρμ Πέλιστερ (Β. Μακεδονία), για το EHF European League. Πρόκειται, επομένως, για το δεύτερο αρνητικό ρεκόρ της Ένωσης στο πρώτο μέρος αγώνα.

Στην επανάληψη, στο 33ο λεπτό, η Πυλαία βρέθηκε να προηγείται με 9-14 και η Ένωση δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στο πλάνο των Θεσσαλονικέων. Στο 47ο λεπτό η Πυλαία έμεινε με τέσσερις παίκτες, όμως, παρ' όλα αυτά, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σκοράρει! Στο 53ο λεπτό, η αθηναϊκή ομάδα μείωσε στο ένα τέρμα, μετά από το 20ο λεπτό (7-8). Ένα λεπτό αργότερα, ο Λέμος αποβλήθηκε με κόκκινη και μπλε κάρτα, λόγω χτυπήματος σε αντίπαλό του. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, η ΑΕΚ ωστόσο δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και τελικά η Πυλαία αναδείχθηκε νικήτρια του τελικού!

ΑΕΚ- ΠΥΛΑΙΑ 20-21

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-5, 6-8, 8-10, 9-12 (ημίχρονο), 11-15, 13-16, 15-17, 15-17, 16-19, 20-21

ΑΕΚ: Στεφάνοβιτς, Τζηράς 7, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 2, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 1, Καλόμοιρος 2, Κεδέρης

ΠΥΛΑΙΑ: Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης, Μέτσης, Ελευθεριάδης Γ. 6, Κουκμίσης Ν., Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Τριανταφυλλίδης 5, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος, Ελευθεριάδης Χ.

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-7 (Μπλε κάρτα: Λέμος, 54:15 - χτύπημα εκτός φάση- κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 3/5 - 3/4