Final-5 Νεανίδων: Η Πυλαία κυριάρχησε της Προσοτσάνης - greekhandball.com

Final-5 Νεανίδων: Η Πυλαία κυριάρχησε της Προσοτσάνης

Η Πυλαία επικράτησε με 32-27 της Προσοτσάνης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Final-5 του Πρωταθλήματος Νεανίδων, το οποίο διεξάγεται στην Θεσσαλονίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, στο οποίο η Προσοτσάνη βρισκόταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκειά του. Ωστόσο, η ομάδα της Πυλαίας πέτυχε να προηγείται, με 17-16, στο ημίχρονο, παίρνοντας το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου μισαώρου.

Στην επανάληψη, η Πυλαία δεν απώλεσε τα ηνία, προηγούνταν συνεχώς, μολονότι το σκορ στο 45ο λεπτό ήταν 24-23, και κατέκτησε την νίκη.

ΠΥΛΑΙΑ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 32-27

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-6, 7-9, 10-11, 13-13, 17-16 (ημίχρονο), 21-18, 23-21, 24-23, 27-23, 29-24, 32-27

ΠΥΛΑΙΑ: Αμπατζίδου 6, Σούσκα 4, Καπρινιώτη, Κουκμίση 11, Νέγκα, Ξυδιά, Τσιγαρίδα 4, Μάλλε 1, Βορβολάκου, Παζβαντίδη, Τζουβάρα, Τσώνη, Βασιλειάδου 6, Σπυρολλάρη, Ζήση, Παναγιωτίδου

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Κατσιγιάννη, Τόλιου, Χαλβατζή, Μελαδίνη 2, Σπυρίδου 4, Τσιαμούρα 12, Νούση 3, Ιωαννίδου 1, Τσαλκίδου 1, Ζάμπα 3, Αβράαμ, Παπαδοπούλου, Τσιόκα, Ράμα 1, Καστάρη, Γόρδη

Διαιτητές: Θεοδοσίου - Παπούλιας, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 2/2-6/8