Κυριάρχησε μ' ένα γκολ διαφορά ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας του Αερωπού Έδεσσας - greekhandball.com

Κυριάρχησε μ' ένα γκολ διαφορά ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας του Αερωπού Έδεσσας

Μ' ένα γκολ διαφορά (25-24) κυριάρχησε στην έδρα του ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας του Αερωπού Έδεσσας, στο πλαίσιο της 8ης και τελευταίας αγωνιστικής της Handball Premier.

Oι Κυανόλευκοι προηγούνταν, αν και με διαφορά που ήταν εύθραυστη, σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-11.

Στο δεύτερο μισάωρο και συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό ο Αερωπός Έδεσσας κατάφερε να πάρει τα προβάδισμα (18-19), το οποίο διατηρούσε μέχρι και το 50ο λεπτό. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός πέτυχε να ανατρέψει το σκορ και τελικά επικράτησε.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ - ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 25-24

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 7-4, 9-7, 13-10, 13-11 (ημίχρονο), 16-13, 17-16, 18-19, 20-21, 23-22, 25-24

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 5, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Βασιλείου-Τσάφος, Αϊβαλιώτης Π., Χαντέλης 4, Σιάτρας, Μπούτος, Καραμασιώτης 4, Μαντζόπουλος 3, Χελιώτης, Λιόλιος 4, Μπαλάσκας 1, Λόλας 4

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: Τσέλιος 2, Μήγγας 7, Γάτσης, Κράλλης 3, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Μποτσκάρεφ 4, Κυριακού 3, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς 5

Διαιτητές: Γιακαλής-Καρυδάκης, Δίλεπτα: 8-8 (Κόκκινες: Παπαδόπουλος, 55:28, τρίτη δίλεπτη / Κράλλης, 58:57, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 4/6-2/2