Νίκη στο... ρελαντί για την ΑΕΚ κόντρα στην Πυλαία και ρεκόρ γκολ στην τρέχουσα σεζόν - greekhandball.com

Η ΑΕΚ επικράτησε στο... ρελαντί της Πυλαίας, με 45-24, στο πλαίσιο της 8ης και τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ της Handball Premier και πλέον στρέφει την προσοχή της στους τελικούς του Πρωταθλήματος κόντρα στον μεγάλο της αντίπαλο, Ολυμπιακό. Η Ένωση πέτυχε, παράλληλα, ρεκόρ γκολ στην τρέχουσα σεζόν (45 τέρματα), ωστόσο δεν κατάφερε να «σπάσει» το φράγμα των 49 τερμάτων, που είχε σημειώσει απέναντι στον Αρχέλαο Κατερίνης (49-18) στις 09/02/14.

Το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλια είχε αποκτήσει ασφαλή διαφορά τερμάτων ήδη από το 5ο λεπτό (6-1) και λειτουργώντας πολύ καλά ανασταλτικά, παράλληλα με την εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακα, Μπουκοβίνα, δέχθηκε το δεύτερο τέρμα από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι σκόραραν ξανά μετά από 9 λεπτά, στο 10ο λεπτό (9-2). Οι Κιτρινόμαυροι, που επιβλήθηκαν της Πυλαίας (σ.σ. την περασμένη αγωνιστική είχε κυριαρχήσει του Ολυμπιακού με 28-25) μ' ένα τέρμα διαφορά (32-33) στην 4η αγωνιστική της Β' φάσης, είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και στο ημίχρονο βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 15 γκολ (24-9).

Στην επανάληψη, η αθηναϊκή ομάδα, που έκανε ροτέισον, συνέχισε σε υψηλό ρυθμό, διηύρηνε την διαφορά και επικράτησε άνετα του αντιπάλου της, ο οποίος μολονότι προσπάθησε δεν βρέθηκε σε καλή 'μέρα.

ΑΕΚ - ΠΥΛΑΙΑ 45-24

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-2, 12-3, 15-6, 19-8, 24-9 (ημίχρονο), 27-9, 31-10, 35-13, 40-15, 43-20, 45-24

ΑΕΚ: Αραμπατζής 1, Μπριάτκα 5, Στεφάνοβιτς 4, Τζηράς 7, Σεβέλεφ 6, Νικολαΐδης 1, Λέμος 3, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος 2, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 2, Μόγια 1, Κοτσιώνης 5, Ουγκάλντε 3, Καλόμοιρος 1

ΠΥΛΑΙΑ: Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Αντωνιάδης, Μέτσης 3, Ελευθεριάδης 5, Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ., Ορφανουδάκης, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης 1, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιάνος 1, Γιαννακόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης 4, Μπάτζιος 1

Διαιτητές: Ζήσης-Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/6-2/3