Τεράστια νίκη επί της Σπόρτιγνκ Λισαβόνας για την ευρωπαία ΑΕΚ, που δεν έχει... ταβάνι! - «Άγρια» μάχη στην Χαλκίδα, δραματικά τα τελευταία λεπτά - greekhandball.com

«Ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στους «16» του EHF European League παραμένει η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 25-24 της υπερδύναμης, Σπόρτινγκ Λισαβόνας (πρωτοπόρος στο Πρωτάθλημα της χώρας της), σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι (9η αγωνιστική, 4ος όμιλος) με δραματικό φινάλε, στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου (Χαλκίδα), «Τ. Καμπούρης». Η Ένωση, που κερδίζει τον θαυμασμό όλου του ευρωπαϊκού χάντμπολ, πέτυχε τεράστια νίκη και πλέον αναζητά μία ακόμα (08/03), στην Β. Μακεδονία, επί της Γιούροφαρμ Πέλιστερ, στην τελευταία στροφή -εκεί που όλα θα κριθούν- της φάσης των ομίλων του θεσμού.

Η Ένωση ξεκίνησε «μουδιασμένα» και νευρικά στο ματς και στο 04:53 σημείωσε το πρώτο της τέρμα (1-3). Παρ' όλα αυτά, μετά από το πρώτο πεντάλεπτο, στεκόταν πολύ καλά αμυντικά, περιόρισε τα λάθη της και είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Ουγκάλντε, ο οποίος σκόραρε και βοηθούσε σημαντικά ανασταλτικά, όπως και τον Μπουκοβίνα, που αναδείχθηκε μάλιστα MVP της αναμέτρησης. Οι Κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν στο 13ο λεπτό (6-6) και ένα λεπτό αργότερα προηγήθηκαν (7-6) για πρώτη φορά στο ματς. Από το 15ο λεπτό έως το 21ο, η Ένωση δεν είχε σκοράρει, αλλά στην συνέχεια ανέκαμψε με κλεψίματα, καλή άμυνα, γρήγορο ρυθμό και σχεδόν καθολική επικράτηση στα άκρα. Στο 27ο λεπτό η ελληνική ομάδα είχε προβάδισμα πέντε γκολ (14-9). Αυτή η διαφορά ήταν η μεγαλύτερη υπέρ της ΑΕΚ στο παιχνίδι (σ.σ. και αργότερα, στο 28ο λεπτό, η Ένωση βρέθηκε με πέντε τέρματα μπροστά, όταν το σκορ ήταν 15-10). Ο Σόνγκαρθ (πέτυχε 6 γκολ, τα περισσότερα για την ομάδα του), πάλευε μόνος του απέναντι στην αποφασιστική αντίπαλο των Πορτογάλων. Η ΑΕΚ, ωστόσο, προηγούνταν στο ημίχρονο με 15-11.

Μ' ένα σερί 0-4, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15 στο 34ο λεπτό και στο 35ο ανέκτησαν το προβάδισμα, μετά από το 11ο λεπτό (16-17). Η παθιασμένη ΑΕΚ, που έκανε κατάθεση ψυχής, κατάφερε με ατσάλινη άμυνα και περνώντας από... χίλια κύματα να βρεθεί και πάλι σε θέση «οδηγού» στο 52ο λεπτό (23-22), αφού είχε ισοφαρίσει τρεις φορές νωρίτερα (18-18, 21-21, 22-22). Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς έγινε... άγρια μάχη στον αγωνιστικό χώρο, το παιχνίδι ήταν θεαματικό. Η ΑΕΚ «έβγαλε» αξιοθαύμαστη ενέργεια και ήταν ψύχραιμη και αποτελεσματική, όταν η μπάλα... έκαιγε. Στο 53ο λεπτό, η Σπόρτινγκ ισοφάρισε σε 23-23, στο 57ο λεπτό ο Ουγκάλντε (πρώτος σκόρερ του ματς, αλλά λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος της ΑΕΚ χάνοντας δύο πέναλτι) δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι (απόκρουση του Μπελκαϊέντ). Αυτό ήταν το τέταρτο χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ στο δεύτερο μισάωρο. Οι Πορτογάλοι πήραν και πάλι το προβάδισμα (23-24) στο 58ο λεπτό, όμως δευτερόλεπτα αργότερα ο Λέμος (τραυματίστηκε στον ώμο και αναμένονται τα αποτελέσματα των εξετάσεων) έφερε το ματς στα ίσα και η ΑΕΚ ζήτησε τάιμ άουτ στο 59:40. Ο προπονητής της Ένωσης, Δημήτρης Δημητρούλιας, τόνισε στους παίκτες του ότι η μπάλα έπρεπε, όπως και αν παρατασσόταν στην άμυνα η Σπόρτινγκ, να μεταβιβαστεί στον Μυλωνά. Το σχέδιο «βγήκε», ο Μυλωνάς σούταρε και πέτυχε το 25-24 στο 59:49. Και όμως, το ματς δεν είχε τελειώσει. Η Σπόρτινγκ είχε την τελευταία επίθεση, ο Μπουκοβίνας απέκρουσε την μπάλα, μετά από σουτ, αλλά ο Αραμπατζής, που επίσης έκανε εξαιρετική εμφάνιση, χρεώθηκε με φάουλ και οι διαιτητές καταλόγισαν πέναλτι στο 59:56. Ο Ρουέσγκα Πασαρίν ανέλαβε να το εκτελέσει, ο Μπουκοβίνας «βρήκε» την μπάλα, εκείνη προσέκρουσε στο δοκάρι και στην συνέχεια απομακρύνθηκε, γεγονός που πυροδότησε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο κόσμος της Ένωσης αποθέωσε όλη την ομάδα και φώναξε «είναι τρελός ο Πρόεδρος» για τον διοικητικό ηγέτη του τμήματος χάντμπολ της ΑΕΚ, Σταμάτη Παπασταμάτη.

ΑΕΚ – ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ 25-24

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 7-6, 8-8, 12-9, 15-11 (ημίχρονο), 16-15, 18-19, 19-21, 21-21, 23-23, 25-24

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 1, Μπριάτκα, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 3, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 8, Καλόμοιρος

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ (Ρικάρντο Κόστα): Σκοκ, Αραούχο 2, Μότα Ντα Κόστα, Σουάρες Ντίας 1, Τίντεμαντ 1, Ροντρίγκεζ, Ρουέσγκα 2, Σαλβαντόρ, Αρσενασβίλι 4, Γασάμα Σισοκό 2, Ταβάρες, Γκασπάρ, Σόνγκαρθ 6, Μπελκαΐντ 1, Φόλκες 1, Μότα Ντα Κόστα Μ. 4

Διαιτητές: Μαντάκ-Ρουντίνσκι (Σλοβακία), Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/5-1/2